Jesteśmy spragnieni ciepła i słońca, choć to właśnie ono niesie ze sobą wiele zagrożeń dla naszych organizmów. Te ciemne strony lata to przede wszystkim poparzenia skóry, osłabione włosy, opuchnięte nogi, dolegliwości ze strony układu trawiennego spowodowane odmienną dietą, ukąszenia owadów i wiele innych.
 
Kiedy już dopadnie nas któraś z wymienionych dolegliwości możemy zastosować jedną z naturalnych metod leczniczych – aromaterapię.
 
Olejki eteryczne, wykorzystywane w terapii to pachnące i zarazem niezwykle skuteczne substancje zwalczające szereg letnich przypadłości. Znajdują się wśród nich wysokiej jakości olejki eteryczne z  serii Dr Beta®, a także lecznicze i pielęgnacyjne preparaty powstałe na ich bazie. Olejki te rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne i nie zawierają żadnych sztucznych dodatków.
 
Na poparzenia skóry możemy sami przygotować specjalną oliwkę. W tym celu rozpuszczamy w 50 mililitrach oleju roślinnego 8 kropli olejku lawendowego i 2 krople olejku geraniowego.  Tak przygotowaną miksturą smarujemy delikatnie zmienione miejsca 2-3 razy dziennie.
 
Jedną z najbardziej nielubianych, choć nie bardzo groźnych przypadłości, jest opryszczka wargowa, która także może się pojawić w sezonie letnim. Warto wówczas mieć przy sobie olejek drzewa herbacianego. Na wacik nanosimy kroplę tego olejku i przykładamy punktowo na wyprysk. 
 
Podrażnienia powoduje również powszechnie stosowana depilacja. Zmienione miejsca smarujemy wówczas oliwką, w której znajdą się: 4 krople olejku mięty pieprzowej, 3 krople olejku lawendowego, 2 krople olejku bazyliowego i 1 kropla olejku drzewa herbacianego, a także 50 mililitrów oleju roślinnego.
 
Nasze włosy na skutek gorąca łamią się i wypadają. W bardzo prosty sposób możemy przygotować specjalny aromaterapeutyczny szampon. Wystarczy dodać do stu mililitrów łagodnego szamponu dla dzieci pięć kropli następujących olejków eterycznych: cytrynowego, rozmarynowego, szałwii muszkatołowej i ylangowego. Mikstura nie tylko wzmocni włosy, ale będzie miała również właściwości przeciwłupieżowe.
 
Upał niekorzystnie wpływa na nogi. Puchną i bolą, a obrzęki wyglądają nieładnie, zwłaszcza, gdy chcemy założyć krótką spódniczkę lub spodenki. Olejki cytrynowy i geraniowy zawarte w balsamie AnTifatig® Dr Beta, przyniosą ulgę naszym nogom. Preparat ten zmniejsza obrzęki, zawiera mentol, dzięki czemu odświeża i ochładza skórę. Możemy stosować go razem z Żelem AnTiveron® do pielęgnacji nóg ze skłonnością do żylaków. Żel, w którego skład wchodzą olejki geraniowy i cyprysowy, zwęża i obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęki, rozjaśnia skórę i działa przeciwbólowo.
 
Kiedy na skutek innej niż ta, do której przywykliśmy diety, doświadczamy różnego rodzaju wakacyjnych niestrawności możemy skorzystać ze znanej od wieków metody – masażu. Bolące miejsca masujemy miksturą, w której składzie znajdą się trzy krople olejku bazyliowego i jedna kropla olejku mięty pieprzowej rozpuszczone w łyżce stołowej oleju roślinnego. Masaż taki podziała stymulująco na układ pokarmowy.
 
Wiele osób wybiera urlop nad jeziorami spotykając się z prawdziwą plagą terenów podmokłych – ukąszeniami komarów i kleszczy. Aby odstraszyć kleszcze i komary możemy przygotować oliwkę do smarowania odkrytych części ciała. Do 50 mililitrów oleju roślinnego z nasion winogron lub słodkich migdałów należy dodać po 5 kropli olejków: mięty pieprzowej i cytronelowego. A złagodzenie bólu po ukąszeniu owadów przyniesie oliwka złożona z 50 mililitrów oleju roślinnego i 5 kropli olejków: lawendowego i pomarańczowego. Możemy też sięgnąć po gotowy preparat Komar-stop® marki Dr Beta®, który skutecznie ochroni nas przed ukąszeniami owadów.
 
Wspomniane ciemne strony lata nie będą tak bardzo dotkliwe, jeśli zastosujemy właściwą profilaktykę lub właściwe środki zaradcze. Wśród tych ostatnich mogą się znaleźć naturalne metody lecznicze takie jak aromaterapia, która wykorzystując uzdrawiającą moc olejków eterycznych, może okazać się metodą nie tylko niezwykle skuteczną, ale i przyjemną. DR BETA
 
LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Władysław St. Brud, Iwona Konopacka, Pachnąca apteka, Łódź 2008