Kosmetyka w kolorach skóry

W krajach zachodnich od lat istnieje wiele salonów kosmetycznych specjalizujących się w pielęgnacji skóry kolorowej, wyposażonych w najnowszy sprzęt, urządzenia pozwalające na wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów.

Instytuty kosmetyczne łączą kosmetykę pielęgnacyjną, upiększającą z chirurgią estetyczną. Można w nich wykonać różne zabiegi: od makijażu, masażu, depilacji aż po usuwanie zmarszczek, poprawę kształtu nosa, powiek czy też wybielenia skóry.

Eleganckie magazyny, perfumerie dysponują zestawem kosmetyków pielęgnacyjnych, upiększających przeznaczonych wyłącznie dla skór kolorowych.

Barwa skóry jest jedną z ważniejszych cech odróżniających od siebie rasy ludzkie. Umiejętne rozpoznanie kolorytu ma ogromne znaczenie. Nawet najdoskonalszy makijaż nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, jeżeli stosuje się odcienie preparatów niezgodne z kolorytem cery. Odcienie wszystkich preparatów muszą być dobierane stosownie do klasyfikacji naturalnych kolorów skóry. Wiadomo, że zasadniczymi kolorami nadającymi skórze odpowiednie zabarwienie są kolory: żółty, czerwony, biały i brunatno-czerwony.

Kolor żółty zależy od zabarwienia warstwy rogowej naskórka, kolor czerwony od prześwitujących naczyń krwionośnych, natomiast kolor biały zależy od zawartości w naskórku specjalnego białka.

Kolor brunatno-czarny uzależniony jest od barwnika skóry – melaniny, tak, więc kolorystyczny typ cery zależy od stopnia nasilenia każdej z podanych barw.

Np. w skórze Murzyna jest znacznie więcej barwnika melaniny niż u ludzi rasy białej. Im mniej jest barwnika u ludzi rasy białej, tym bardziej różowy lub czerwonawy odcień przybiera ich skóra.
Na syntezę tego pigmentu wpływa ciepło, promieniowanie słoneczne, szerokość geograficzna, o czym  mogłam się przekonać w czasie pobytu w Czarnej Afryce – Nigerii, kraju  trzykrotnie większego  od Polski z wielonarodowościową i wielowyznaniową ludnością. W tym niezwykłym tyglu etnicznym, religijnym mieszają się różne kultury, zwyczaje, wierzenia. Na tym gruncie wielowiekowej tradycji różnych ludów wzrosło to, co dzisiaj nazywamy tutaj sztuką upiększania. Różne plemiona i kultury afrykańskie czynią z ludzkiego ciała prawdziwe dzieła sztuki. Wypracowały kanony estetyki, będące dla nas czymś zadziwiającym. Obok egzotycznej wypielęgnowanej skóry spotkać można twarze pocięte głębokimi bliznami z tatuażami  świadczącymi o przynależności społecznej i plemiennej.

Im ktoś jest wyżej usytuowany w hierarchii tym więcej na twarzy, ciele ma szram, tatuaży i malunków. Wszystko jest dokładnie przemyślane i ma swoje znaczenie symboliczne. Nie znaczy to, że upiększanie w tej części Afryki odnosi się tylko do podanego przykładu.

W największym mieście Nigerii Lagos, sztuka upiększania i pielęgnacji urody jest zbliżona do europejskiej. Gabinety kosmetyczne usytuowane są w luksusowych hotelach, korzystają z nich tylko zamożne klientki. Przeciętna nigeryjska kobieta korzysta z usług kosmetycznych na targu zwanym tutaj „marketem”. Jest to ogromny teren, na którym przekupnie rozkładają towary na straganach, skrzynkach, stołkach, rozpostartych płachtach czy wprost na ziemi. Kto nie znajduje wolnego miejsca lub chce dotrzeć ze swoim towarem „wprost do klienta nosi swój „sklepik” na głowie.

Praktycznie można kupić tu wszystko. Miejscowe produkty kosmetyczne, maści, pachnidła a także cieszący się powodzeniem susz z krzewu liści lalli, w Polsce używany przez panie do farbowania włosów, a przez tutejsze elegantki do przyciemniania jaśniejszych od reszty ciała dłoni i stóp.

Na miejscowym markecie „beauty saloon” to najczęściej ławka, stolik czasami zadaszone pomieszczenie, gdzie można wykonać zabiegi w zakresie miejscowej kosmetyki upiększającej  (depilacja, tatuaże itd.) oraz fryzjerstwa.

Najbardziej jednak efektowne są fryzury. Ich wykonanie zajmuje parę godzin. We włosy wplata się nici lub cieniutkie sznureczki zakończone koralikami lub innymi ozdobami. Powstają najbardziej fantazyjne, wyszukane fryzury, koki podkreślające walory urody. Wszystkie te zabiegi odbywają się na widoku barwnego tłumu kupujących i odwiedzających market. Czasami market odwiedzają cudzoziemcy, a ich pojawieniu towarzyszą okrzyki „ Oyighbo” „Oyighbo” (Ajibo), co w miejscowym narzeczu oznacza człowieka bez skóry.

Mimo tak ogromnej różnorodności rasowej, etnicznej na naszym globie, skórę ludzi kolorowych udało się zakwalifikować do trzech podstawowych typów kolorystycznych:
Afro-Amerykański, Azjatycki, Kaukaski w tonacji ciepłej lub chłodnej.

Typ Afro-Amerykański
TONACJA CIEPŁA

Charakteryzuje się ciepłą, głęboką poświatą miedzi. Koloryt skóry jest zdecydowanie ciepły wyróżniający się złocistym odcieniem od barw ciemnych, średnio żółto-brązowych do ciemno brązowych. Kolor włosów jest ciemnobrązowy albo czarny. Najkorzystniejsze kolory są jasne, czyste, żywe, jaskrawe. Nigdy nie brudnawe, zmącone.

TONACJA CHŁODNA
Wyróżnia się ciemnym kolorytem skóry, poczynając od ciemnego brązu aż do błękitnej czerni (heban). Kolor włosów jest czarny przechodzący do błękitnej czerni. Wykonując makijaż należy unikać ciepłych barw żółci i jasno-pastelowych kolorów. Skóra może przybrać odcień popielaty. Najkorzystniejsza paleta kolorystyczna jest zdecydowanie chłodna, intensywna. Skóra wygląda wspaniale, w zdobiących odcieniach bogatych ciemnych kolorów.

Typ Azjatycki
TONACJA CIEPŁA

Jej wygląd jest jasny, ciepły. Skóra ma odcień różowy lub żółty, od jasno-różowego do ciepłej kości słoniowej albo żółtawego beżu. Kolor włosów może być miodowy blond, jasnobrązowy, miedziano-czerwony. Najkorzystniejsza gama kolorów jest ciepła, jasna i świeża.

TONACJA CHŁODNA
Znamienną cechą jest mocno ciemna oliwkowa skóra.
Łatwo opala się. Paleta kolorów zawiera barwy intensywne, bogate, czyste, chłodne w wyraźny sposób eksponujące barwę włosów błękitno-czarnych.

Typ Kaukaski
TONACJA CIEPŁA

Koloryt skóry bardzo jasny – często w odcieniu kości słoniowej z tendencją do występowania plam, piegów. Kolor włosów może być miedziany-blond, jasno-truskawkowo-czerwony albo jasno-złocistobrązowy. Opala się łatwo. Najlepsza paleta kolorów to przytłumione odcienie żółtego, ziemistego, ziołowego.

TONACJA CHŁODNA
Skóra jest chłodno – jasna, wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Kontrast między włosami a kolorytem skóry jest nieznaczny. Typowe kolory to takie, jakie znajdujemy na płótnach Moneta ( chłodne, jasne, przytłumione).

Po dokładnym zaklasyfikowaniu cery do jednej z podanych grup, trzeba wybrać dla niej odpowiedni odcień makijażu pamiętając, że podkład powinien być zgodny z naturalnym kolorem twarzy.

Autor: Elżbieta Skowron Życińska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wtórna publikacja, kopiowanie lub rozpowszechnianie powyższej treści lub zdjeć produktu, bez zgody firmy jest zabronione