ERICH MARIA REMARQUE
NA ZIEMI OBIECANEJ
Tłum. Ewa Ziegler-Brodnicka
544 stron
format 125×195 mm
oprawa miękka
EAN 9788311121638
Ostatnia, nigdy niepublikowana powieść wybitnego pisarza.
Na ziemi obiecanej rozpoczął pisać na rok przed śmiercią. Opowiada ona o losach uchodźców niemieckich, głównie Żydów. USA to dla nich ziemia wolności i spokoju, świat nowych możliwości. Na obczyźnie ludzie ci nie są jednak w stanie uwolnić się od wspomnień koszmaru prześladowań i niekończących się ucieczek.
Główny bohater utworu 34-letni Ludwig Sommer, dziennikarz, jest Niemcem, Aryjczykiem, wrogiem nazizmu, przez nazistów poszukiwanym. Uciekał przed hitlerowskim reżimem po całej Europie, wreszcie przybył do Nowego Jorku na fałszywych papierach, z paszportem zmarłego żydowskiego przyjaciela. Razem z innymi przebywa w obozie przejściowym na Ellis Island, skąd wyciąga go Robert Hirsch, również uciekinier, którego poznał jeszcze w europejskim obozie dla internowanych. Sommerowi udaje się stanąć na nogach, znaleźć stałą pracę u handlarza dziełami sztuki. Obraca się wśród emigrantów, ludzi pragnących pokoju i spokoju, którzy robią co mogą, żeby odnaleźć się w nowych warunkach, zbudować nowe życie, nowy własny świat. Nie mogą jednak wyzbyć się wspomnień. Akcja powieści nagle się urywa.
Jak autor zamierzał ją zakończyć dowiadujemy się w ogólnych zarysach z pozostałych w spuściźnie pisarza notatek. Decydując się na druk niedokończonej powieści wydawca postanowił pokazać czytelnikom również poszukiwania autora, dołączając do książki jego notatki.
ERICH MARIA REMARQUE (1898–1970) – wybitny pisarz niemiecki. W swoich książkach przejawiał poglądy pacyfistyczne, wynikające z doświadczeń I wojny światowej, w której brał udział. Po przedwczesnym powrocie z frontu imał się różnych zawodów – był m.in. nauczycielem i dziennikarzem. W 1920 roku wydał swoją pierwszą powieść Dom marzeń, która nie odniosła sukcesu. Sławę przyniosła mu wydana w 1927 roku powieść Na Zachodzie bez zmian, ukazująca wojnę z perspektywy młodych żołnierzy niemieckich. Ze względu na swoje pacyfistyczne poglądy musiał opuścić nazistowskie Niemcy. Wyemigrował najpierw do Szwajcarii, później do Francji a następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł. Książki Remarque’a były tłumaczone na całym świecie i wielokrotnie ekranizowane.