Czy zastanawialiście się kiedyś, od czego zależy barwa tego szlachetnego napoju alkoholowego? Laikom od razu przychodzi na myśl skojarzenie z kolorami owoców winorośli i sądzą, że wino czerwone jest produkowane z ciemnych winogron, a białe – z jasnych. Nic podobnego.  Kolor czerwony bierze się stąd, że wino produkowane jest z moszczu oraz skórek i pestek . Gotowy produkt jest zwykle ciemniejszy niż moszcz i skórka, a barwę zawdzięcza pigmentom i garbnikom uwalniającym się ze skórki. Im dłużej wino fermentuje w obecności skórek winogronowych, tym jego barwa jest intensywniejsza. Zwykle trwa to 2-3 tygodnie. Pigmenty i garbniki nadają też winu specyficzny posmak. Wina czerwone są bardziej cierpkie i lekko gorzkawe. Poza tym można je dłużej przechowywać niż wina białe, bo zawierają więcej naturalnych konserwantów pochodzących z garbników.

Wino czerwone ma jeszcze jedną właściwość, której brakuje winu białemu. Mianowicie posiada ono właściwości prozdrowotne, co zawdzięcza resweratrolowi. Jest to antyutleniacz pochodzący ze skórki. Powstrzymuje on starzenie się komórek oraz zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. Wino czerwone wpływa także na stabilizację ciśnienia i reguluje pracę serca. W krajach, gdzie tradycją jest picie czerwonego wina, stwierdza się mniejszą zachorowalność na choroby serca, choroby nowotworowe i nadciśnienie. Lekarze zalecają picie jednego kieliszka wina codziennie po posiłku.

Zarówno wina czerwone jak i białe produkowane są jako wytrawne lub słodkie. Od czego to zależy?  W przypadku win wytrawnych dłużej trwa fermentacja, natomiast fermentacja win słodkich jest przerywana w odpowiednim czasie.

Pijmy więc te trunki, delektujmy się ich smakiem, podziwiajmy kolor i aromat. Ale pamiętajmy o umiarze, tak jak w przypadku wszystkich alkoholi.