Czym się objawia?
Skóra atopowa posiada mało gruczołów łojowych (przez co jest niezwykle sucha) oraz cienką warstwę rogową. Często towarzyszy temu genetyczny brak białka strukturalnego. Widocznym objawem jest rumień – zazwyczaj połączony ze strupami, z których sączy się wydzielina. U dzieci miejsca zapalne znajdują się przeważnie na twarzy, na rączkach i nóżkach, u styku skóry z pieluszką. U dorosłych zaś w zgięciach łokci, kolan, powiek, szyi, a także w okolicy nadgarstków. Wykwitom towarzyszy uciążliwy świąd.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Jest to choroba dermatologiczna o podłożu alergicznym dotykająca osoby o wrażliwej skórze reagującej w ten sposób np. na alergię pokarmową. Przyczyny mogą tkwić także w środowisku zewnętrznym. Szczególną uwagę należy zwrócić na uczulenie na detergenty i substancje zapachowe (skłonność do alergii i niewłaściwe postępowanie może sprawić, że przy wrażliwej skórze sami zafundujemy sobie atopowe zapalenie).
Troskliwie i ostrożnie
Posiadając powyższe informacje, łatwiej uzmysłowić sobie, jak niekomfortowe jest posiadanie skóry atopowej. Nie chodzi jedynie o nieestetyczne wykwity, lecz przede wszystkim o świąd, niekiedy ból i ogólny dyskomfort. I choć leczenie wymaga stosowania środków farmakologicznych, możemy pomóc sobie również odpowiednią pielęgnacją. Sięgnijmy po kosmetyki dla skóry szczególnie wrażliwej – jak krem lipidowy albo lipidowy żel do mycia ciała Miksa. Warto zastosować kremy i balsamy natłuszczające zawierające tzw. emolienty (czyli lakobazę i diprobazę). Pomóc mogą również wszelkiego rodzaju olejki, choćby zwykła oliwa z oliwek dolana do kąpieli (można to wykorzystać również w niesieniu pewnej ulgi dziecku z atopowymi wykwitami).
Poza łagodzeniem objawów maściami i olejkami warto sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, które zmniejszą świąd. Pomocne w leczeniu może być naświetlanie promieniami A i B. W szczególnie ciężkich przypadkach stosowane jest leczenie sterydami.
Nie bagatelizuj!
Wystarczy powiedzieć, że pojawiające się w młodym wieku, utrzymujące się i nieleczone atopowe zapalenie skóry może w przyszłości doprowadzić nawet do zaćmy. Stosowanie się do zaleceń lekarza jest zatem konieczne.