Gluten w diecie niemowlęcia – co powinnaś wiedzieć?

Celiakia, czyli nietolerancja glutenu

Gluten to wspólna nazwa białka roślinnego, które występuje w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Można go zatem znaleźć głównie w produktach mącznych, takich jak pieczywo, makarony i ciasta. Jednak dzięki swoim właściwościom możemy go znaleźć w wielu innych produktach – nawet takich, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Występuje m.in. w płatkach kukurydzianych, serach, majonezie, a nawet w wędlinach i jogurtach. Gluten należy przy tym do grupy alergenów pokarmowych i u niektórych dzieci może wywoływać alergię lub prowadzić do celiakii. Jest to choroba trzewna, będąca poważnym i trwającym całe życie schorzeniem. Objawy celiakii to m.in. przewlekła biegunka lub zaparcia, bóle brzucha, apatia, a nawet padaczka. Z tego powodu do tej pory z glutenem postępowano ostrożnie, zalecając jego wprowadzanie dopiero u 10-miesięcznych dzieci, a w przypadku malców ze skłonnością do uczuleń – nawet po pierwszych urodzinach. Te pochodzące z lat 70. XX wieku zalecenia straciły jednak na wartości, gdyż okazało się, że mimo ich stosowania celiakia zaczęła się objawiać w innej formie (anemia, ubytki w szkliwie). Obecnie pediatrzy i lekarze zalecają tzw. wczesną ekspozycję na gluten.

Wprowadzanie glutenu do diety dziecka

W 2007 roku zespół ekspertów we współpracy z krajowym konsultantem ds. pediatrii zmienił zalecenia dotyczące karmienia niemowląt. Rozpoczęcie oswajania organizmu dziecka z glutenem należy rozpocząć już w 5.-6. miesiącu życia, w zależności od tego, czy jest ono karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Według najnowszych badań, wczesne wprowadzanie niewielkich dawek glutenu znacznie ułatwia proces akceptacji tego składnika i pomaga zapobiegać celiakii. Jak zatem podawać tzw. dawki ekspozycyjne? Obecne zalecenia przewidują, iż w przypadku dziecka karmionego piersią i będącego już na etapie rozszerzania diety, dodajemy do przecierów warzywnych niewielką ilość (pół łyżeczki na 100 ml posiłku) ugotowanej kaszki manny. Takie posiłki podajemy przez całe drugie półrocze, stopniowo zwiększając ich porcje i konsystencję. Maluszkom karmionym butelką możemy podawać zupkę jarzynową z niewielkim dodatkiem kaszki po skończeniu przez nie 5. miesiąca życia. Tak oswojone z glutenem dzieci ok. 10 miesiąca mogą spróbować miękkiej bułki, chleba bez skórki, kaszki pszennej czy makaronu. Wszystkie mamy, którym zależy na prawidłowym wprowadzaniu glutenu do diety swoich pociech, wiele praktycznych porad znajdą w bezpłatnym poradniku żywienia od BoboVity, który otrzymają po dołączeniu do Klubu Mamy Radzą. W specjalnym rozdziale o wprowadzaniu glutenu do diety niemowlęcia znajdują się porady, zalecane ilości tego produktu oraz specjalny przelicznik miarek glutenowych.

Wprowadzanie glutenu do diety niemowlęcia jest złożonym procesem. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia celiakii, należy podawać go nie wcześniej i nie później niż w 5.-6. miesiącu życia dziecka. Musimy jednak pamiętać o tym, że ostateczną decyzję o momencie i formie podawania glutenu powinniśmy podjąć po konsultacjach z pediatrą, który dobrze zna nasze dziecko. Nie zapominajmy również o tym, aby bacznie obserwować reakcje niemowlaka na nowe składniki.