W sklepach z wyposażeniem wnętrz, jak i marketach budowlanych znajdziemy zarówno pojedyncze meble kuchenne, jak i gotowe zestawy. Najbardziej podstawowe komplety zawierają zwykle szafkę pod zlewozmywak, kilka szafek wiszących z jedną okapową oraz kilka stojących, z czego wszystkie trzeba nakryć blatem kuchennym. Najczęściej jedna z szafek zawiera same szuflady, pozostałe natomiast wyposażone są w półki. Wszystkie mają fronty z uchwytami i okuciami. Takie najprostsze zestawy mebli przeznaczone są przede wszystkim do małych kuchni, typowych dla naszego starego budownictwa.
W większych pomieszczeń doskonale sprawdzą się popularne ciągi mebli w kształcie litery L, z rogowymi szafkami w miejscu złamania. Decydując się na gotowy komplet tego typu, musimy pomieszczenie dokładnie wymierzyć i sprawdzić, czy będzie on do naszej kuchni pasował. Musimy uwzględnić obecność okna, rozmiary lodówki i kuchenki, rozmieszczenie wszystkich przyłączy, rozważyć ewentualność modyfikacji, kwestię zagospodarowania szafek narożnych. W sprzedaży dostępne są również bardziej rozbudowane zestawy, dzięki którym zagospodarować można nawet trzy ściany. Mają one zwykle bogatsze wyposażenie i mogą być powiększone na przykład o wyspę.
Możliwości modyfikacji zestawu
Meble kuchenne w gotowym zestawie kojarzą się wielu osobą ze sztywną konstrukcją, w której niewiele można zmienić. Okazuje się jednak, że coraz więcej zestawów pozwala nam na modyfikacje i dostosowanie mebli do naszych potrzeb. Najprostszą rzeczą, którą możemy zmienić, są uchwyty. Musimy to jednak zrobić we własnym zakresie oraz wybierając alternatywne uchwyty o takim samym sposobie montażu. Możemy też sami zadecydować, na którą stronę będą otwierać się szafki.
W wielu przypadkach możemy także bez problemu zmienić kolejność ustawienia szafek lub przestawić część pod inną ścianę. Zmiana ustawienia szafek oznacza często konieczność dopasowania do nich długości blatu. Jeśli kupujemy meble kuchenne w markecie budowlanym, możemy od razu wybrać blat z szerokiej oferty modeli z różnych materiałów o rożnych kolorach i wzorach, jak i właściwie przyciąć. Możemy też dopasować listwy maskujące brzegi oraz łączące blaty.
Kolejnym atutem zakupu zestawu mebli kuchennych w markecie budowlanym jest możliwość dopasowania na miejscu zarówno zlewozmywaka, jak i armatury. Znajdziemy tam bowiem szeroki wybór zlewozmywaków, baterii kuchennych, z których możemy wybrać te najbardziej odpowiadające naszym wymaganiom.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Poza zgodnością wymiarów oraz walorami estetycznymi, warto przyjrzeć się funkcjonalności mebli. Szafki powinny otwierać się bezkolizyjnie, co zwykle zapewnia producent. Pamiętajmy jednak, aby podczas wprowadzania modyfikacji też tego dopilnować.
Wybierając meble kuchenne, pamiętajmy o miejscu na lodówkę oraz obecności okna, co będzie miało wpływ na możliwości rozmieszczenia szafek wiszących. Bardzo ważne są liczne szuflady i półki w szafkach, gdyż wygodniej się z nich korzysta. Warto zwrócić też uwagę na system zamknięć szafek. Szafki samozamykające się z hamulcami, które ograniczają hałas, będą droższe, ale za to bardziej komfortowe. Natomiast te, których drzwiczki zamykają się na zasadzie zatrzasku, powinny mieć okleinę matową lub odporną na pozostawianie śladów.
Trzeba też sprawdzić, czy szafka nad kuchenką umożliwia montaż okapu wraz z wyciągiem, czy tylko pochłaniacza. Warto też przyjrzeć się głębokości szafek wiszących. Płytkie szafki są wygodniejsze w użytkowaniu i łatwiej jest utrzymać w nich porządek. Głębsze natomiast są po prostu bardziej pojemne.
Różne meble kuchenne znajdziesz na http://www.leroymerlin.pl/meble-kuchenne,a636.html