Wrażliwe żołądki

Koty tak jak ludzie miewają wrażliwy układ pokarmowy i mogą mieć problemy z trawieniem. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o zdrowie naszego kociego pupila i pozwolić mu żyć bez bolesnych dolegliwości, których sami na pewno wolelibyśmy uniknąć. W końcu to od nas zależy, czy nasz kot będzie szczęśliwy czy też nie. Koty o wrażliwym przewodzie pokarmowym mają nieco większe wymagania żywieniowe w porównaniu do zwykłych kotów. Koci żołądek może z trudnością przyswajać niektóre produkty takie jak zboża, soja czy produkty pochodzenia krowiego. Dlatego karma dla kota ze skłonnością do problemów z układem trawiennym powinna być zbilansowana i bogata w rozmaite składniki odżywcze. Ważna jest odpowiednia proporcja białka zwierzęcego, witamin, minerałów, węglowodanów i kwasów tłuszczowych wspomagających odpowiednią pracę układu pokarmowego oraz ogólnego zdrowia naszego pupila. Karma dla kotów wrażliwych powinna przede wszystkim być lekkostrawna, urozmaicona w błonnik i ekstrakty roślinne regulujące rozwój zdrowej flory bakteryjnej, która z kolei koryguje pracę jelit odpowiadających za trawienie. Dodatek cykorii i pulpy buraczanej w pożywieniu usuwa nieprzyjemny zapach z kuwety. Przykładem takiej karmy jest Purina CAT CHOW Sensitive, która zawiera wszystkie ważne składniki karmy dla kotów o delikatnym przewodzie pokarmowym.

 

 

Dla kocich alergików

Koty tak jak ludzie mogą być uczulone na niektóre rodzaje pożywienia. Występowanie wymiotów, biegunek oraz wzmożonego wylizywania przez kota sierści (objawy uporczywego świądu) nie wróży nic dobrego. W tym przypadku należy udać się do weterynarza w celu diagnozy i porad odnośnie dalszego postępowania z chorym kotem. Dla kotów-alergików najlepsza jest karma hipoalergiczna, która zawiera w sobie wyselekcjonowane składniki odżywcze bez konserwantów i sztucznych barwników, mogących uczulać naszego pupila. Niektóre koty mogą być uczulone na pewne białka zawarte w pożywieniu, powinny więc spożywać karmę zawierającą białka hydrolizowane, które zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. W karmach hipoalergicznych zawarte są także witamina E wspomagająca odporność organizmu zwierzęcia oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, które odpowiadają za odżywienie sierści i skóry kota. Należy pamiętać, że nigdy nie możemy na własną rękę stosować terapii, wszystko powinno odbywać się pod okiem weterynarza, który będzie doradzał jak powinniśmy karmić naszego kociego alergika.

Karma dostosowana do wieku

Na dolegliwości z układem pokarmowym najbardziej podatne są koty w podeszłym wieku (powyżej 12 lat). W tym wieku koty są bardziej podatne na otyłość poprzez zmniejszoną aktywność ruchową, alergię, problemy z przyswajaniem niektórych pokarmów oraz koty z chorymi nerkami i układem moczowym. Zalecane jest karmienie kotów starszych karmą “senior” o niższej zawartości białka, obniżonej kaloryczności, obniżonym bilansie sodu i fosforu wśród składników mineralnych oraz wyższej ilości zwartego w pożywieniu błonnika i kwasów omega 3 i 6. Koty w podeszłym wieku często czują się gorzej, dlatego nie bądźmy obojętni na ich bolesne dolegliwości i choroby.

Koty to zwierzęta bardzo wymagające, powinny dostawać pożywienie zależne od poziomu aktywności ruchu, wieku i obecności chorób. Nie powinniśmy ignorować niepokojących objawów, gdyż najszybsza reakcja będzie w stanie uratować naszego podopiecznego od bólu, a w najgorszym przypadku wczesnej śmierci. Dbajmy o nasze koty.