Przyprawy były dawniej bardzo drogie, ponieważ trzeba je było sprowadzać z nowo odkrytych lądów. Przyprawy można podzielić na ziołowe, korzenne i warzywne. Przyprawy ziołowe otrzymuje się z zielonych części roślin, warzywne z roślin warzywnych, przyprawy korzenne zaś z różnych części roślin. Są one aromatyczne, posiadają orientalny smak i zapach. Do przypraw korzennych zalicza się między innymi anyż, goździki, kardamon, imbir, cynamon, wanilia, pieprz. To właśnie przyprawy korzenne należały do tych najbardziej pożądanych w dobie renesansu.

Stosowanie przypraw było znane już od początku ludzkości. Przyprawy były znane w młodszej epoce kamiennej, a źródła chińskie potwierdzają stosowanie mieszanek przyprawowych ponad dwadzieścia wieków przed naszą erą. Egipcjanie, Grecy, Rzymianie także znali i stosowali przyprawy, ale to właśnie odkrycia geograficzne na przełomie piętnastego i szesnastego wieku przyczyniły się do rozprzestrzenienia przypraw korzennych. Ferdynand Magellan, opływając kulę ziemską natrafił na Wyspy Korzenne (Moluki). Z wyprawy powrócił tylko jeden okręt, ale załoga przywiozła ze sobą cynamon, gałkę muszkatołową, goździki. Niedługo po tym wydarzeniu powstały spółki handlowe, które opanowały handel przyprawami korzennymi. Kontrole upraw przypraw korzennych i silne restrykcje za nielegalny wywóz doprowadziły do tego, że przyprawy stały się ciężko dostępne i bardzo cenne. Na Seszelach do tej pory stoi pomnik "porywacza przypraw", który ma upamiętniać tamtejsze wydarzenia.

Zastosowanie przypraw korzennych
W dwudziestym pierwszym wieku nie można sobie wyobrazić kuchni bez przypraw korzennych. Nadają one charakter każdemu spotkaniu rodzinnemu. Oprócz tego, że przyprawy korzenne podnoszą smak i jakość potraw, mają one także właściwości lecznicze. W jaki sposób stosować przyprawy korzenne? Jakie są ich najważniejsze właściwości? Oto charakterystyka najbardziej popularnych przypraw korzennych.

Kardamon
Kardamon to bylina rosnąca w wiecznie zielonych lasach Indii. Kardamon ma lekko piekący i ostry smak. Jest to przyprawa korzenna, która dobrze wpływa na poprawę apetytu, ponieważ dzięki niej wydzielają się soki żołądkowe. Kardamon to świetna przyprawa do piernika, sałatek owocowych i likierów. Poprawia także smak zup i mięsa.

Goździki
Goździki to suszone pąki pochodzące z drzewa goździkowca. Mają one słodki zapach, jednak ich smak jest lekko gorzki, piekący i korzenny. Goździki łagodzą objawy niestrawności i usuwają z ust nieprzyjemny zapach. Goździki są dobrym lekarstwem na poprawę trawienia. W kuchni wykorzystuje się je do doprawiania i marynowania mięs. Z goździkami świetnie komponuje się dziczyzna. Dodaje się je także do grzanego wina.

Gałka muszkatołowa
Gałka muszkatołowa to nic innego jak ususzone nasiona muszkatołowca. Gałkę można kupić sproszkowaną lub w całości w postaci małych, twardych kuleczek. Jej smak jest ucztą dla kubków smakowych odpowiadających za gorzki i słodki smak. Gałka muszkatołowa ma zastosowanie w medycynie ludowej jako środek na wzdęcia, reumatyzm oraz zapalenie oskrzeli. Gałka muszkatołowa idealnie pasuje do ryb, drobiu, cielęciny. Oprócz tego dodaje się ją do kremów i budyniów.
 

Cynamon
Cynamon to wysuszona na słońcu kora cynamonowca. Kawałki kory zwijają się na słońcu w rurki i zmieniają kolor na złocistobrązowy. Cynamon po zmieleniu nabiera ostrego smaku. Ta przyprawa korzenna poprawia trawienie i pobudza apetyt. Doskonale pasuje do ciast, a także marynat, zup i warzyw. Zapach i smak cynamonu wielu osobom kojarzy się ze świętami, ponieważ cynamon wchodzi w skład mieszanki przypraw dodawanych do piernika.
Gdzie kupować?
 

Jakość przypraw jest bardzo ważna, ponieważ od tego zależy smak Twoich potraw. Sklep Kocham Przyprawy gwarantuje wysokiej jakości świeże produkty, które uświetnią każde danie.