Zmysł powonienia jest wręcz jednym z najbardziej fascynujących. Okazuje się, iż potrafi on przenosić bodźce do mózgu najszybciej z wszystkich naszych zmysłów. Zatem rola zapachów, a więc tych elementów, które są paliwem dla zmysłu powonienia, jest wręcz przeogromna.
Jaką zatem rolę odgrywają zapachy dla naszego organizmu?
Otóż mają one wiele niezwykłych dla nas właściwości. Wspomagają one proces przypominania, gdyż dzięki zapachom potrafimy przywołać konkretne emocje czy też wrażenia, a nawet całe sytuacje z przeszłości.
Niewątpliwie zapachy potrafią też bardzo skutecznie wpływać na nasz nastrój. Odpowiednio dobrane i skomponowane nuty zapachowe mogą też leczyć wiele dolegliwości, szczególnie z zakresu schorzeń związanych ze stresem czy bezsennością.
I wreszcie nie powinniśmy zapominać o ogromnej roli zapachów w procesie wydobywania i podkreślania smaku spożywanych przez nas potraw. Przecież ich zapach ma tak samo duże znaczenie, jak i wygląd.
Zatem zapachy i zmysł powonienia mają wiele różnych, ogromnie ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ról do odegrania.
Jak zatem zadbać o zapachy w naszym domu i otoczeniu?
Cóż, wiedząc już o tym, iż ładny zapach to nie tylko przyjemność dla zmysłów, ale wręcz niezbędna podstawa funkcjonowania naszego organizmu, staramy się wyposażyć nasz dom czy mieszkanie w olejki czy świeczki zapachowe, odświeżacze powietrza czy też kadzidełka.
Niestety, nie wszystkie te udogodnienia bywają dla nas wskazane, ze względu na swój skład. Zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji zadbać o wypełnienie naszego środowiska mieszkalnego w naturalne zapachy.
Jak w naturalny sposób wypełnić dom czy mieszkanie zapachami?
Sposobów na wypełnienie domu zapachami jest zapewne wiele, oto kilka ciekawych propozycji:
- skórki od cytrusów – dom pachnący cytrusami kojarzy się ze świeżością, a najlepiej służyć temu będą skórki pomarańczy czy cytryn; wystarczy porozkładać je na parapetach czy też innych dyskretnych miejscach, a świeży zapach rozchodził się będzie po całym pomieszczeniu;
- kawa w ziarnach – aromat kawy jest jednym z najprzyjemniejszych doznań naszego zmysłu powonienia, stąd też tak chętnie odwiedzamy kawiarnię; by jednak taki zapach unosił się w naszym domu, musimy zadbać o to, by posiadać całe ziarna kawy, gdyż to one właśnie dają najsilniejszy zapach;
- zapachowe woreczki – warto zadbać o to, by woreczek wykonany był z lnu czy też bawełny, czyli tkanin oddychających; wewnątrz woreczka umieścić można suszone płatki róż, czy też suszoną lawendę, rumianek, bazylię, miętę, igły z drzew iglastych czy też zioła.
Co jeszcze można zrobić, by w naszym domu zapanował cudowny, naturalny zapach?
Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie opatentowanych już w 1898 roku lamp zapachowych zwanych „Lampe Berger”. Sam produkt jest ponadczasowy i do dziś produkowany według ponad wiekowego projektu. W korpusie lampy znajduje się zbiornik na perfumy, z którego poprzez knot trafiają one do palnika umieszczonego u szczytu konstrukcji.
Wysoka temperatura, sięgająca 450 stopni C, powoduje, iż lampa uwalnia woń perfum, powodując ich rozprzestrzenianie się po całym pomieszczeniu, ale też i jego dezynfekcję. Oferta tych lamp jest bardzo szeroka, gwarantując dopasowanie do każdego pomieszczenia i uwalnianie się naturalnych zapachów w naszych wnętrzach mieszkalnych.