Skóra wrażliwa to skóra reagująca nadmiernie na wybrane czynniki egzogenne i endogenne. Do czynników egzogennych zaliczamy alergeny powietrznopochodne, czynniki klimatyczne, infekcyjne, a także alergeny pokarmowe i nikotynę, natomiast czynniki endogenne to czynniki hormonalne, stresogenne oraz pot.
Reakcje na powyższe czynniki mogą dawać zróżnicowane objawy, występujące w różnym stopniu nasilenia. Zalicza się do nich subiektywne objawy dyskomfortu (uczucie ściągania, świądu, kłucia, pieczenia czy mrowienia) oraz obiektywne objawy widoczne na skórze (przesuszenie i złuszczanie naskórka, zaczerwienienie, obrzęk). Skóra wrażliwa towarzyszy często schorzeniom dermatologicznym, takim jak: trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, czy wyprysk. Wymaga ona delikatnej higieny i oczyszczania.
W zakresie pielęgnacji skóry wrażliwej, zalecana jest krótka, 5-cio minutowa kąpiel (w przypadku niemowląt 3 razy na dobę, a u dorosłych 1-2 razy dziennie) w letniej wodzie z dodatkiem olejków zmiękczających wodę. Oleista warstwa nawilża skórę i zapobiega ucieczce wody z naskórka. Po delikatnym osuszeniu wskazana jest aplikacja emolientu na jeszcze wilgotną skórę, jednak unikając tarcia naskórka. Emolienty występują w wielu postaciach takich jak kremy, balsamy, emulsje, żele, szampony. Ceramidy, cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe zawarte w obecnie stosowanych preparatach uzupełniają lipidy międzykomórkowe i regenerują płaszcz hydrolipidowy. Naturalne oleje roślinne z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (olej z kiełków pszenicy, ze słodkich migdałów, ogórecznika, wiesiołka, olej jojoba) wzmacniają barierę lipidową. Natomiast kwas hialuronowy, chitozan i pochodne dekstranu wiążą wodę i zapobiegają jej ucieczce ze skóry. W przypadku podrażnionej skóry, istotną rolę odrywają substancje działające łagodząco, takie jak alantoina, pantenol oraz te, które posiadają w swoim składzie wodę termalną.
Aplikowanie preparatów nawilżających kilkukrotnie w ciągu doby oraz utrzymywanie właściwej wilgotności w pomieszczeniach pomaga przeciwdziałać suchości skóry. Ponadto, dużą rolę odgrywa noszona odzież. Należy unikać wełny oraz sztucznych, barwionych, ściśle przylegających, nieprzepuszczających powietrza tkanin. Można je zastąpić materiałami bawełnianymi. Do prania należy używać łagodnych detergentów, a unikać płynów wybielających i zmiękczających tkaniny.
Kolejną kwestią jest prawidłowe przystosowanie otoczenia. Najkorzystniejsze jest utrzymywanie temperatury powietrza na poziomie pozwalającym uniknąć nadmiernego przegrzania i pocenia. Pomocne są też nawilżacze przeciwdziałające wysuszaniu powietrza. Ważnym elementem jest wietrzenie pomieszczeń oraz eliminacja potencjalnych skupisk alergenów, takich jak dywany, firany, zasłony. Istotnym elementem profilaktyki jest unikanie alergenów oraz czynników drażniących, przytoczonych na wstępie.
W przypadku nasilonych objawów stanu zapalnego, niezbędna jest konsultacja dermatologiczna. Produkty do pielęgnacji skóry wrażliwej mają na celu chronić ją przed wpływem zewnętrznych czynników drażniących i przyczyniać się do odbudowy bariery lipidowej naskórka. Szczególnie polecamy serię Sensitive Skin dla mężczyzn firmy SOLVERX.
Wszystkie produkty Solverx dostępne są w aptekach. SOLVERX to połączenie natury i biotechnologii:
- SOLVERX to zmniejszone ryzyko wystąpienia alergii i podrażnień po zastosowaniu dermokosmetyków nawet u osób ze skłonnościami alergicznymi.
- SOLVERX balsamy i kremy – brak konserwantów to brak istotnego czynnika uczulającego w dermokosmetykch SOLVERX.
- SOLVERX szampony i emulsje pod prysznic – nie zawierają składników mogących podrażnić skórę tj. SLSy.
- SOLVERX szampony – zawierają kompleks ekstraktów roślinnych hamujący wypadanie włosów i wzmacniający włosy
- produkty wyprodukowane zgodnie z ISO2