Szybko zmieniająca się moda sprzyja ciągłej produkcji nowych ubrań, zazwyczaj na masową skalę z użyciem słabej jakości materiałów i nie poszanowaniem zasad fair trade. To zjawisko najczęściej spotyka się w popularnych sieciówkach, które w zamian za przystępną cenę i ubrania podobne do tych wprost z wybiegów napędzają tzw. fast fashion.
Co zrobić, aby nie przyczyniać się do szaleńczego pędu konsumpcjonizmu, zadbać o naszą planetę, a jednocześnie wyglądać modnie? Odpowiedzią jest slow fashion, czyli odpowiedzialne i przemyślane zakupy, a także dawanie ubraniom drugiego życia.
Moda na second handy
Ponoć ludzie dzielą się na tych, którzy kupują w lumpeksach, oraz na tych, którzy się do tego nie przyznają. Okazuje się, że z roku na rok ta sytuacja zaczyna wyglądać inaczej. Według danych GUS jeszcze sprzed pandemii w całej Polsce tzw. lumpeksów działa blisko 30 tys, a ponad 10 mln dorosłych Polaków, ubiera się w second handach. Średnio na tego typu zakupy wydajemy 80 zł miesięcznie.
Wysokość kwoty, jaką możemy przeznaczyć na odzież i obuwie w wielu gospodarstwach domowych w ostatnich miesiącach uległa jednak zmianie. Aktualnie czynnik ekonomiczny ma bardzo duży wpływ na wybory Polaków. Jednocześnie w kwestiach wyglądu niewiele się zmieniło – nadal chcemy wyglądać modnie oraz intrygująco. Na szczęście istnieje sprytny sposób na to, by zyskać prawdziwe modowe perełki, a jednocześnie zadbać o planetę.
Coraz więcej osób, które mają na uwadze ekologię, a także korzystne ceny odwiedza second handy. Można znaleźć tam unikatowe ubrania, o pięknych wzorach i wyjątkowo dobrym składzie. Takie poszukiwania wymagają czasem dużej cierpliwości, ale ile później dają satysfakcji!
W ofercie second handów znajduje się odzież naprawdę dobrej jakości w atrakcyjnych cenach. W naszych sklepach asortyment jest podzielony na poszczególne działy: damski, męski, dziecięcy, torebki, buty, akcesoria i dodatki do domu. Dodatkowo każdy z działów jest posegregowany według rodzajów, a te dodatkowo według kolorów. Każda sztuka odzieży znajduje się na wieszaku i jest indywidualnie wyceniona, co przyspiesza zakupy – mówi Monika Lipnicka z największej ogólnopolskiej sieci sklepów z odzieżą używaną TekStylowo.
Co ważne, idąc do second handu nie warto kupować dużo, bo jest tanio, ale obserwować, jakie elementy i kolory można ze sobą łączyć, jakie fasony pasują do naszej figury. Inspiracji szukać można na blogach, w social mediach (np. Instagramie) i w magazynach poświęconych modzie.
Uczymy się odpowiedzialnej konsumpcji oraz świadomych zakupów stawiających na pierwszym miejscu jakość, a nie ilość. Wielu klientów szuka również w second handach ubrań lepszych gatunkowo, dobrze uszytych, z jakościowych tkanin, ponieważ są zawiedzeni coraz gorszą jakością „sieciówkowej” odzieży – dodaje Monika Lipnicka z sieci TekStylowo.
Zakupy z eko-stylistką
Z pomocą w odpowiednim doborze ubrań z second handów przychodzą też eko-stylistki, wciąż bardziej popularne na zachodzie, jednak wiele z nich z powodzeniem działa również w Polsce.
Misją eko stylistki jest uświadamianie konsumentów, że moda zrównoważona jest bardzo ważna dla środowiska i pracy ludzi. Obieg zamknięty czyli pozyskiwanie ubrań, dodatków już istniejących na rynku to jedna z gałęzi w kierunku zrównoważonego rozwoju – mówi jedna z nich, Żaneta Sakowska.
Wiedzą o tym również projektanci, którzy coraz częściej w produkcji swoich kolekcji wykorzystują materiały z recyklingu. Chcą, by ich ubrania były nie tylko piękne, ale i etycznie wykonane. Eko-stylistki w ogromnym stopniu przyczyniają się do tych zmian.
Chcę uświadamiać ludziom, że moda nie powinna być szybka. To jest piękne kiedy możemy nosić ubrania „z duszą”, poddawać je przeróbkom i tworzyć na nowo coś wspaniałego i użytecznego – podsumowuje Żaneta.
Prawidłowa higiena zakupów w okresie pandemii
Zawsze po dokonaniu zakupów ubrań – bez względu na to, czy są nowe, czy z drugiej ręki – a już szczególnie w okresie pandemii, trzeba pamiętać o zachowaniu prawidłowej higieny. Po rozpakowaniu zakupów, odzież należy uprać zgodnie z instrukcją na metkach, a ręce później dokładnie umyć i zdezynfekować dedykowanym preparatem.