Dzieci często traktują podawane im posiłki z niezbyt dużą (i to delikatnie mówiąc) estymą. Trudno się im właściwie dziwić – i nam, dorosłym, nie wszystko zawsze smakuje. Jeśli więc maluch czegoś nie lubi naprawdę, nie zmuszajmy go do jedzenia – ale z drugiej strony wiele problemów z nie jedzeniem to efekt złych nawyków żywieniowych. Zadbajmy więc, by przede wszystkim dieta dla dziecka była stosowana do jego wieku.
Nie bój się zdecydowanych smaków
Przede wszystkim jedzenie musi być smaczne. Pamiętaj, że dziecko nie je nigdy z rozsądku – odczuwa wprawdzie głód, ale musi wiedzieć, że posiłek będzie czymś atrakcyjnym. Dlatego nie bój się dawać mu rzeczy delikatnie przyprawione, oczywiście zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.
Na pewno nie jest dobrym pomysłem dodawanie bardzo ostrych przypraw, dieta dla dzieci nie może być też bogata w produkty smażonych na tłuszczu, ale z drugiej strony nie przesadzaj. Odrobina przypraw ziołowych, masełka, a nawet – nie bójmy się tego powiedzieć – soli (ale tylko odrobina i nie na co dzień!) nie powinna zaszkodzić, a przyprawy i dodatki sprawią, że przygotowane przez Ciebie dania będą po prostu smaczniejsze.
Dziecko to nie odkurzacz!
Warto dawać dziecko do spróbowania różne potrawy. Ono także uczy się smaków – pewne rzeczy polubi od razu, inne po jakimś czasie, a jeszcze inne być może odrzuci już na tym etapie życia.
Dobra dieta dla dziecka to dieta silnie zróżnicowana – podawaj mu różne rodzaje mięsa, różne warzywa i owoce, przetwory, pierogi, kanapki, zupki. Ale jest i kilka rzeczy, których dziecko w wieku do lat 2 – 3 jeść nie powinno w ogóle – sushi, sery pleśniowe, zupy w stylu tajskim, golonka czy na przykład zupa cebulowa.
Co więcej – może to być nieco zaskakujące, ale małe dzieci często otrzymują za duże ilości białka w postaci mleka i jaj. Uważaj na to i uważnie przestudiuj tabele żywienia dla dzieci w danym wieku.
Uważaj na słodycze
Ponad połowa dzieci w Polsce spożywa za dużą ilość pokarmów zawierających cukier. Tak – dzieci uwielbiają słodycze. Tego nie zmienimy. Ale dbajmy o właściwie nawyki – niech słodycze kojarzą się wyłącznie z deserem i nie zastępują normalnych posiłków. Nie trzymaj więc cukierków i czekolady na wierzchu i nie podjadaj ich bez przerwy.
Dzieci uczą się od nas – jeśli my będziemy jeść na co dzień dużo słodkości, one szybko zechcą powielać taki wzorzec, a to nic zdrowego. Co innego oczywiście owoce, pierogi owocowe czy makaron z lekko posłodzonym serem – raz na jakiś czas taka ilość cukru jest jak najbardziej w porządku.
Wokół diety
Sam skład posiłków dziecięcych to jednak jeszcze nie wszystko. Ważna jest atmosfera towarzysząca jedzeniu – jeśli dziecko ma jeść w pośpiechu, w nerwach, słysząc ciągle nasze narzekania i ponaglenia, może łatwo nabrać niechęci do danego posiłku. W szczególności dotyczy to śniadania, które zwykle związane jest z nawałem porannych obowiązków.
Nie pozwól więc, by stres i pośpiech opanował sytuację – daj dziecku zjeść w spokoju, nawet jeśli oznacza to wcześniejszą pobudkę. Trzymaj się też w miarę możliwości stałych pór i miejsc spożywania posiłków. Dawaj dziecku dobry przykład, jedząc z nim lub obok niego.