Niemalże każdy z nas kiedyś miał przygodę z dietą – jedni wspominają to dobrze, inni stwierdzili, że to po prostu nie dla nich. Stosowanie diety zazwyczaj wiąże się z chęcią utraty zbędnych kilogramów, pozbycia się tkanki tłuszczowej, ale nie jest to reguła – poniżej poznasz wszystkie aspekty składające się na dietę.
Czym jest dieta?
Powszechnie uważa się, że istnieją konkretne diety, przykładowo dieta sokowa, jednak jest to duży błąd. W rzeczywistości każdy z nas stosuje jakąś dietę, ponieważ jest to po prostu sposób odżywiania się. Nie zmienia to faktu, że istnieją diety, które zdobyły ogromną popularność i to właśnie je mamy na myśli, gdy używamy słowa „dieta”.
Rodzaje diet
Po pierwsze warto wyróżnić sposoby odżywiania się, które są ukierunkowane na osiągnięcie danego celu. Jest to przede wszystkim dieta redukcyjna, dieta na utrzymanie wagi i dieta „na masę”. Dieta redukcyjna to taka, która ma nam pomóc pozbyć się kilku cyferek na wadze. Dieta utrzymująca wagę skupia się na dostarczaniu takich ilości wartości odżywczych, aby organizm wychodził „na zero”. Z kolei dieta „na masę” ma pozytywnie wpływać na budowanie masy mięśniowej, niekoniecznie na zwiększanie zawartości tłuszczu w ciele.
Wiele popularnych diet to tzw. diety eliminacyjne, których zasadą jest usunięcie lub ograniczenie spożywania wybranych produktów lub makroskładników. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku, gdy cierpimy na alergie pokarmowe i wybrane produkty niekorzystnie wpływają na nasz organizm.
Podobne założenia mają diety monoskładnikowe, które skupiają się wyłącznie na jednym produkcie, np. spożyciu samych zup, czy jogurtów. Ich celem jest wspomaganie oczyszczania organizmu – mają przyspieszyć pozbycie się nagromadzonych toksyn.
Nie należy zapominać o diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Wegetarianizm opiera się na wykluczeniu z jadłospisu produktów mięsnych, dieta wegańska jest bardziej restrykcyjna i zakłada zaprzestanie spożywania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego.
Najpopularniejsze diety
- Dieta paleo – opiera się na spożywaniu produktów, które „da się upolować”, głównie ryb oraz mięsa,
- Dieta śródziemnomorska – króluje w niej nieprzetworzone jedzenie, skupia się na chudym mięsie, owocach, warzywach, rybach i owocach morza,
- Dieta dr Dąbrowskiej – zakłada jedzenie wyłącznie warzyw i owoców,
- Dieta ketogeniczna – ogranicza do minimum spożycie białka i węglowodanów na rzecz tłuszczu,
- Dieta lekkostrawna – jest dietą leczniczą i stosuje się ją zazwyczaj przy schorzeniach układu trawiennego, zakłada nie tylko spożycie określonych produktów, ale również skupia się na sposobie jedzenia,
- Dieta Dukana – opiera się przede wszystkim na spożyciu produktów wysokobiałkowych.
A Ty jaka dietę stosujesz?