Czasami wyjściem z trudnej sytuacji małżeńskiej jest, po prostu, rozwód. To zawsze niełatwa decyzja, jednak bywa konieczna. Jak skomplikowane są procedury prawne w takim przypadku? Oto rozwód krok po kroku.

W Polsce liczba rozwodów pozostaje mniej więcej na podobnym poziomie już od 2008 roku i wynosi około 66 tysięcy rocznie. Dla porównania, jeszcze w 2000 roku było to 43 tysiące rozwodów. Różne badania pokazują, że najczęściej przyczyną rozpadu związku jest niezgodność charakterów, na drugim miejscu jest niewierność, a na trzecim – nadużywanie alkoholu przez jednego z małżonków.

Jak przebiega rozwód od strony prawnej? Przebieg rozwodu krok po kroku wyjaśnia Jan Przemysław Kopko – adwokat rozwodowy z Warszawy. Zazwyczaj procedura podzielona jest na kilka etapów. Oto najważniejsze.

broken-heart-1244792-1280x960

1. Wynajęcie adwokata

Nie jest to, oczywiście, obowiązkowy krok, jeśli sprawa nie jest skomplikowana, a my czujemy, że poradzimy sobie sami w sądzie. Czasami jednak bywa to złudne, ponieważ przepisy prawne mają swoją specyfikę i nie każdy się w nich orientuje. Adwokat sporządzi pozew i wykona inne czynności procesowe. Jednak my i tak musimy stawić się w sądzie.

2. Sporządzenie pozwu

Jest to bardzo ważny etap w procesie rozwodowym Pisma kierowane do sądu mają swoją specyfikę i tutaj także należy przestrzegać formalnych wymogów. Przede wszystkim należy zaznaczyć, czy rozwód będzie z orzekaniem winy, czy bez, jak będzie wyglądał podział władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Powinny się tu znaleźć także kwestie związane z podziałem majątku, ewentualnie alimentów. Konieczne będzie również dołączenie innych dokumentów, jak odpis aktu małżeństwa, aktu urodzenia dzieci, informacje o dochodach, ewentualne obdukcje i lista świadków.

3. Składanie pozwu

Pozew o rozwód zawsze składa się do Sądu Okręgowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania. Należy przygotować koniecznie dwa egzemplarze pozwu razem z załącznikami. Warto wiedzieć, że taki pozew możemy złożyć osobiści poprzez dziennik podawczy sądu (otrzymujemy dowód nadania z pieczątką) lub wysłać dokumenty pocztą – listem poleconym wraz z potwierdzeniem odbioru. Opłata sądowa wynosi 600 zł i należy dołączyć do pozwu dowód wpłaty. Można także złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych na przykład ze względu na trudną sytuację finansową.

4. Rozprawa i wyrok

Rozprawa sądowa może przebiegać w różny sposób, który zależy od indywidualnego przypadku danego małżeństwa. Najszybciej sprawa może się zakończyć, gdy mamy do czynienia z rozwodem bez orzekania o winie, a druga strona nie wnosi sprzeciwu. Jednak gdy małżonek nie zgodzi się na nasze warunki, konieczne będzie przedstawienie dowodów i świadków.

Warto wiedzieć, że wyrok, jaki ogłosi sędzia, nie od razu jest prawomocny. Możemy żądać od sądu uzasadnienia wyroku, który musimy otrzymać w ciągu 7 dni od zakończenia procesu. Kolejne 14 dni to czas na złożenie ewentualnej apelacji.