Kamica nerkowa – co powinnaś wiedzieć o tej chorobie?

Przez długi czas może nie dawać właściwie żadnych symptomów, jednak gdy daje o sobie znać, objawia się trudnym do zniesienia bólem, nudnościami i wymiotami – tak najczęściej opisywana jest kamica nerkowa.

Kamica nerkowa polega na występowaniu złogów (kamieni) w nerkach oraz drogach moczowych. Złogi powstają w wyniku wytrącania się związków chemicznych znajdujących się w moczu, gdy ich stężenie przekroczy tak zwany próg rozpuszczalności w organizmie. Małe kamienie mogą zostać wydalone wraz z moczem, lecz większe zaczynają zalegać w drogach moczowych i powiększać się wskutek odkładania nowych złogów mineralnych.

6_Kamica nerkowa - co powinnaś wiedzieć o tej chorob ie

Przyczyny powstawania kamicy nerkowej

Rozwojowi kamicy nerkowej sprzyjają przede wszystkim skłonności dziedziczne, wady i zakażenia układu moczowego, przyjmowanie niektórych leków, nadczynność przytarczyc, nadmierne zagęszczenie moczu, przedawkowanie witaminy D3, a nawet niewłaściwa dieta.

Wśród chorych na kamicę nerkową zdecydowaną większość stanowią mężczyźni, zazwyczaj w wieku od 30 do 50 lat. Choć kobiety cierpią na tę chorobę cztery razy rzadziej niż panowie, nie oznacza to, że nie są na nią narażone. W ich przypadku kamica nerkowa atakuje zwykle między 30. a 40. oraz między 50. a 65. rokiem życia, ale może pojawić się też w czasie ciąży.

Czym jest atak kolki nerkowej?

Choroba przez wiele lat może przebiegać niemal bezobjawowo, przez co bywa diagnozowana np. podczas prześwietlenia bądź badania USG wykonywanych z innego powodu. Jednak gdy kamień zmienia swoje położenie, dostaje się do przewodu moczowego i zamyka jego światło, dochodzi do ataku kolki nerkowej, który bywa pierwszą manifestacją choroby. Wśród jej symptomów wymienia się silny, trudny do zniesienia ból oraz towarzyszące mu nudności, wymioty, krwiomocz, wzdęcia i parcie na mocz, a czasem również omdlenia.

Co robić w przypadku kolki nerkowej?

Do ataku kolki nerkowej dochodzi nagle, najczęściej po dużym wysiłku fizycznym, długiej podróży samochodem czy nadużyciu alkoholu. Ból pojawia się w okolicy lędźwiowej lub w okolicy nerki i promieniuje w dół moczowodów do podbrzusza i narządów płciowych.

Atak kolki nerkowej wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty, gdyż przedłużający się bezmocz może w konsekwencji prowadzić do ostrej niewydolności nerek. By uśmierzyć ból podczas oczekiwania na konsultację z lekarzem, warto sięgnąć po środek przeciwbólowy i rozkurczowy, którego działanie udrażnia drogi moczowe i ułatwia eliminacje kamieni.

Leczenie kamicy nerkowej

Nawet 70 proc. chorych na kamicę nerkową można leczyć farmakologicznie. Niegdyś częste operacyjne usuwanie kamieni jest obecnie rzadko wykorzystywaną metodą, ewentualnie w przypadku bardzo dużych złogów. Mimo to lekarze coraz częściej wybierają nowoczesne techniki, wyróżniające się taką samą skutecznością, a mniejszą inwazyjnością.

W przebiegu kamicy nerkowej niezwykle istotne jest także stosowanie odpowiedniej diety. Tę jednak powinien ustalić specjalista w zależności od zdiagnozowanego typu schorzenia.