Jakie badania zaleca się wykonać 30-latkowi

Skończyłeś trzydzieści lat i zastanawiasz się, jakie powinieneś wykonywać badania profilaktyczne? Jesteśmy coraz bardziej świadomi znaczenia takich badań, jednak rzadko mówi się o nich w kontekście mężczyzn. Przedstawiamy listę tych, które zaleca się wykonywać po trzydziestce. Z pewnością wielu panów zdziwi, że część z nich powinna zostać przeprowadzona już dużo wcześniej i to nie jednokrotnie.

fotolia_103718896_subscription_monthly_m

Profilaktyczne badania dla dorosłego mężczyzny

Rzadko któremu mężczyźnie umknie w kalendarzu konieczność przeprowadzenia rocznego przeglądu technicznego samochodu, za to pominięcie wizyty kontrolnej u dentysty zdarza nam się nagminnie. Wcale nie dlatego, że nie została wpisana w grafik – po prostu uznajemy, że skoro zęby nas nie bolą, wszystko jest w porządku. To błędne założenie, ponieważ ząb objęty próchnicą wcale nie musi boleć, a w początkowej fazie jest to niemalże niewidoczne.

Nie przypadkiem zaczynamy od wizyty u dentysty. Większość z nas zdaje sobie sprawę z konieczności wizyt u stomatologa czy okulisty, ale ze względu na brak informacji nie mamy pojęcia, jakie inne kontrole powinniśmy przechodzić cyklicznie – mówi specjalista ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich.

Przede wszystkim już od 20 roku życia powinniśmy regularnie wykonywać badania krwi. Morfologię z rozmazem i OB raz na rok, pomiar glukozy i elektrolitów raz na trzy lata. Raz do roku powinno się wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego. Do tego dochodzi EKG sprawdzające pracę serca i USG jamy brzusznej. Mężczyzna po 20 roku życia, u którego występuje genetyczne ryzyko chorób prostaty powinien wykonać badanie proktologiczne. Każdemu mężczyźnie po trzydziestce zaleca się wykonanie badania gruczołu krokowego.

Po ukończeniu trzydziestego roku życia należy również sprawdzić poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi – co należy powtarzać następnie raz na 5 lat. Niewielu mężczyzn zdaje sobie także sprawę z konieczności przeprowadzania samobadania jąder, dzięki któremu można wyczuć ewentualne guzy lub przerosty.

Dlaczego warto się badać?

Roczny przegląd techniczny samochodu pozwala zdiagnozować, czy możemy nim bezpiecznie jeździć. Już na pierwszy rzut oka mechanik samochodowy może dostrzec coś, na co my nie zwróciliśmy uwagi przez kilka ostatnich miesięcy, chociażby na niedziałające światło cofania.

Niby nie trudno to wychwycić, ale zwykle zauważa to nie sam kierowca, a obserwator manewru. Podobnie jest z diagnostyką lekarską. Samo badanie krwi może wskazać lekarzowi, że z naszym organizmem dzieje się coś nie w porządku. Niski poziom hemoglobiny i erytrocytów może oznaczać anemię, której nie zauważymy gołym okiem. Czujemy osłabienie, ale wydaje nam się że to zwykłe przemęczenie spowodowane długą i żmudną pracą.

Zmniejszona liczba limfocytów z kolei może być wynikiem uszkodzenia szpiku. To tylko dwa drobne przykłady, które obrazują znaczenie regularnych badań.