Wydawać by się mogło, że dzierganie z włóczki już dawno odeszło do lamusa, a w chwili obecnej jest to tracący na popularności sposób spędzania długich zimowych wieczorów przez nasze babcie i mamy. Nic bardziej mylnego!
Jak pokazują najnowsze trendy, rękodzielnictwo (w tym dzierganie) może być nie tylko sposobem na wykonanie dla najbliższych niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju prezentu, ale także stanowić może doskonałe źródło zarobku. Własne dzieła z włóczki prezentują na różnorodnych wystawach oraz targach rękodzielnictwa nie tylko indywidualni rzemieślnicy, ale również całe zakłady trudniące się tą niezwykłą sztuką.
Dzierganie latem
Lato to doskonała pora, aby rozpocząć swoją przygodę z dzierganiem. Leżąc wygodnie na leżaku i korzystając z gorących promieni słonecznych warto znaleźć sobie ciekawe zajęcie, dzięki któremu kolejne godziny upalnych dni mijać będą szybciej i przyjemniej. Dziergając nie tylko zadbamy o odpowiednią sprawność własnych palców, poprawimy koordynację wzrokowo-ruchową, ale także będziemy mieli możliwość puszczenia wodzy fantazji i wykazania się kreatywnością. Nie zrażajmy się pierwszymi niepowodzeniami – dzierganie nie jest bowiem zadaniem prostym. Wymagana jest zarówno wprawa jak i umiejętność zwizualizowania efektu końcowego naszej pracy już przy zapętlaniu pierwszych oczek. Z pomocą przyjść nam mogą dostępne w kioskach i salonikach prasowych magazyny oraz poradniki. Znajdziemy w nich rozrysowane krok po kroku sekwencje ruchów, jakie wykonać należy, aby z włóczki bawełnianej wykonać istne dzieło sztuki – czy to pacynkę, pokrowiec na poduszkę, czy też unikatowy element garderoby.
Dlaczego włóczka bawełniana?
Nie bez powodu wspomnieliśmy o włóczce bawełnianej – jest ona bowiem o wiele milsza w dotyku oraz zapewnia większy komfort niż włóczki syntetyczne lub akrylowe. Jak wyjaśnia właścicielka sklepu czaszamotac.pl, te pierwsze nie są zalecane szczególnie w przypadku, gdy marzy nam się dzierganie ubrań. Tunika, sweter lub skarpetki wykonane z syntetyku nie będą oddychały, a więc w sezonie letnim trudno będzie nam w nich wytrzymać, bowiem stale odczuwać będziemy gorąco, natomiast w zimie niewystarczająco ogrzewać będą one nasze ciało. Niekorzystne jest także stosowanie włóczek akrylowych, bowiem mają one tendencje do skręcania się oraz pękania, przez co nasze dzieło może nie wyglądać tak, jak sobie to wymarzyliśmy.
Włóczka bawełniana wybierana jest przez specjalistów przede wszystkim z uwagi na jej trwałość. Nie rozrywa się ona nawet pod dużym naprężeniem, a dodatkowo można ją prać w pralce bez obawy o utratę integralności materiału. Wiele osób zapewne z radością powita także informację, iż włóczka bawełniana nie powoduje uczuleń, dzięki czemu stosowana może być również do dziergania zabawek i ubranek dla dzieci. Kiedy już wiemy jakiego materiału należałoby użyć, warto poświęcić nieco czasu na doskonalenie umiejętności wyszywania. Nawet jeżeli okaże się, że nie przynoszą nam one spodziewanych korzyści materialnych, to na pewno sprawią one, że dzierganie stanie się jednym z naszych ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu.