Pojęcie dermokosmetyków początkowo odnosiło się do kosmetyków, które zawierają aktywne biologicznie substancje mające działanie podobne do leków. Obecnie jednak przez dermokosmetyki rozumie się często kosmetyki do pielęgnacji skóry, idąc tym tropem, moglibyśmy sądzić, że dermokosmetyki to wszystkie kosmetyki poza tymi do pielęgnacji włosów i depilacji.
Dermokosmetyki mają wykazywać szczególne działanie nawilżające i przeciwstarzeniowe, nie ma jednak jednoznacznych badań, które miałyby to działanie potwierdzić.
Pojęcie dermokosmetyków
Oficjalna definicja mówi, że dermokosmetyki to kosmetyki o działaniu pielęgnacyjnym i leczniczym zarazem. Dermokosmetyki od zwykłych kosmetyków różnią się tym, że mają większe stężenie substancji leczniczych oraz mniejszą ilość substancji barwiących i zapachowych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dermokosmetyki zostały opracowane z myślą o likwidacji konkretnych problemów, takich jak na przykład trądzik czy bardzo przesuszona skóra.
Nie znajdziemy na rynku dermokosmetyków uniwersalnych, zatem nie powinny ich stosować osoby, które nie mają problemów dermatologicznych. Dermokosmetyki powinny być dobrane do konkretnego rodzaju cery. Dermokosmetyki zawierają większą ilość substancji aktywnych i większe zagęszczenie np. witamin przy jednoczesnym ograniczeniu substancji konserwujących, co skutkuje też tym, że trwałość takich kosmetyków jest krótsza niż tych, które mają w składzie na przykład parabeny.
Wielu specjalistów poleca dermokosmetyki, popierając to faktem, iż dermokosmetyki zostały opracowane przez między innymi lekarzy, kosmetologów, biologów i dermatologów, co jest zapewnieniem o ich skuteczności.
Kiedy używać dermokosmetyków?
W rzeczy samej tylko niewielka ilość ludzi może pochwalić się dobrze wyglądającą, zdrową i bezproblemową zarazem cerą, znaczną większość nas męczą różne problemy skórne, wśród których najczęściej wymienia się nadwrażliwość cery, jej przesuszenie, naczynkowość i trądzik. Dermokosmetyki mają właściwości silnie nawilżające, dlatego też są często stosowane w przypadku cery suchej i bardzo suchej, pomagając odpowiednio ją nawilżyć.
Dermokosmetyki nie zawierają substancji konserwujących, takich jak barwniki i preparaty zapachowe, które najczęściej wywołują alergie i nadwrażliwość skóry, zatem chętnie sięgają po nie osoby, których wrażliwa cera źle reaguje nie tylko na zmiany kosmetyków, ale na występowanie nawet małych ilości substancji drażniących.
Szczególnym problemem, stwarzającym wiele problemów podczas pielęgnacji jest trądzik, który często uniemożliwia stosowanie niektórych zabiegów, takich jak nakładanie masek i robienie peelingu. Cera trądzikowa wymaga szczególnego traktowania, na drogeryjnych półkach znajdziemy całe serie dermokosmetyków dedykowanych do stosowania w przypadku cery trądzikowej.
Jakie dermokosmetyki znajdziemy w drogerii?
Często myśląc o dermokosmetykach mamy przed oczami tylko różnego rodzaju kremy, jednak wachlarz produktów zaliczanych do dermokosmetyków jest w rzeczy samej dużo szerszy. Możemy wśród nich wymienić preparaty takie jak: żele do mycia i oczyszczające, toniki, płyny micelarne, mleczka do demakijażu, wody termalne, płyny do higieny intymnej, maseczki i olejki do twarzy, maski i odżywki do włosów, kostki do mycia, żele pod prysznic, emulsje ochronne, balsamy do ciała, oczywiście wspomniane wcześniej kremy, zarówno te do twarzy, jak i rąk, a nawet chusteczki nawilżane.
Jak zatem widać jest z czego wybierać i w zasadzie wśród dermokosmetyków tych renomowanych, jak i mniej znanych firm znajdziemy wszystkie, potrzebne nam do codziennej pielęgnacji preparaty. Znaczną część dermokosmetyków stanowią kremy o właściwościach regenerujących oraz przeciwzmarszczkowych.