Jak wygospodarować miejsce na garderobę?

Posiadanie funkcjonalnej garderoby to marzenie niejednej kobiety. Producenci mebli oferują inteligentne systemy przechowywania, które pomagają uporządkować zarówno odzież, jak i większość przedmiotów, które znajdują się w domu. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jak zaaranżować garderobę, by była pojemna i użyteczna.

Dobór miejsca

Garderoba jest pomieszczeniem przeznaczonym do przechowywania odzieży. Jej posiadanie jest marzeniem niejednej kobiety. Coraz częściej garderoba pełni także funkcje pomieszczenia gospodarczego, w którym przechowuje się odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania oraz pozostałe sprzęty, których używa się w domu. Na wygospodarowanie miejsca na tego rodzaju pomieszczenie, mogą sobie pozwolić nie tylko właściciele domów i apartamentów, ale także mieszkań w blokach. Według projektantów wnętrz, ergonomiczną garderobę można stworzyć już na powierzchni ok 4-5 m². Choć bez wątpienia im większy metraż do wykorzystania, tym lepiej.

Ci, którzy na tego rodzaju udogodnienie nie mogą sobie pozwolić, mogą stworzyć w swoim mieszkaniu namiastkę garderoby – w postaci wydzielonej części pomieszczenia (przy pomocy przesuwanych drzwi lub ścianki kartonowo-gipsowej) lub wbudowanej w ścianę, szafy z przesuwanymi drzwiami (które nie zabierają miejsca przy otwieraniu). Tego rodzaju zabudowy mogą być wykonane z dowolnego materiału. Dużą popularnością cieszą się płyty laminowane, rattanowe oraz loomowe. W zależności od architektury pomieszczenia, garderoba może być zabudowana na różne kształty – kwadratowy, prostokątny oraz liter „U” czy „L”. Najważniejsze, by jej wyposażenie wraz zastosowanym modułem drążków, półek i schowków, był funkcjonalny i odpowiadał na potrzeby domowników.

garderoba

Wyposażenie garderoby

Kluczowym wyposażeniem każdej garderoby są gabloty z drążkami, na których wiesza się ubrania. System drążkowy pozwala nie tylko je uporządkować, ale także zapobiega ich gnieceniu oraz umożliwia łatwiejsze odnajdywanie poszczególnych elementów stroju. Szczególną uwagę należy wrócić na wysokość zamontowania drążków. Dla tradycyjnych koszul, bluzek, czy sukienek wystarczy wysokość ok. 100 cm. Dla spodni, spódnic oraz płaszczy, minimum to 150 cm. Nad drążkami dobrze jest wygospodarować miejsce na półki bądź szafki. Można w nich przechowywać dowolne akcesoria. W garderobach stosuje się także nowoczesne rozwiązania w postaci funkcjonalnych, wysuwanych półek (mocowanych na prowadnicach) lub pojemników, które są wyposażone w kółka. Klasyczne szafki na buty są zastępowane pomysłowymi drążkami, o które zahacza się obcas.

Jeżeli zależy ci na funkcjonalnym zorganizowaniu przestrzeni w garderobie, dobrze trzymać się kilku podstawowych zasad. Posegreguj nieużywane na co dzień rzeczy, powkładaj do pudełek i umieść pod sufitem. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń w łatwo dostępnych miejscach. Przy przechowywaniu ubrań, niezwykle istotna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dlatego w trakcie projektowania garderoby, dobrze pamiętać o wentylacji. Wybieraj ażurowe półki i kosze z otworami, które umożliwią tkaninom swobodne oddychanie.

Opuszczane wieszaki

Wnętrze garderoby może być wyposażone w dowolne moduły i konfiguracje półek, które pozwalają wykorzystać przestrzeń od podłogi po sufit. Półki, które są umieszczane pod sufitem, są idealnym miejscem na walizki, plecaki, kołdry lub poduszki. W przypadku wysokich pomieszczeń, olbrzymim ułatwieniem są tzw. pantografy – opuszczane wieszaki, które gwarantują łatwy i wygodny dostęp do ubrań znajdujących się na dużej wysokości. Pantograf opuszcza się w dół przy pomocy specjalnego uchwytu, który po użyciu samoczynnie powraca do pierwotnej pozycji. Tego rodzaju udogodnienie poleca się w szczególności osobom o niewielkim wzroście.

Oświetlenie

Garderoba powinna być jasna i przejrzysta. Niestety, tego rodzaju pomieszczenia nie zawsze mają dostęp do naturalnego źródła światła. W takim wypadku, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie pod sufitem halogenowych lampek, które zapewnią jednakowe rozproszenie światła. Bardzo często korzysta się także z kinkietów oraz dodatkowych list oświetleniowych.

Styl aranżacji

Zwolennikom stylu nowoczesnego, poleca się garderobę zaaranżowaną minimalistycznie. Dużą rolę odgrywa oświetlenie, dlatego w tego rodzaju aranżacji świetnie sprawdzą się halogeny. Dla osób, które lubią wnętrza pełne przepychu i ekstrawagancji, do aranżacji garderoby poleca się wzorzyste tapety, kryształowe żyrandole oraz liczne dodatki – w postaci skórzanego fotela, czy luster w dekoracyjnych ramach. Oryginalnym elementem ozdobnym może być także ażurowy manekin, wykonany z metalowych prętów.

Marzysz o luksusowej garderobie, w której wszystkie ubrania i buty będą mieć swoje miejsce? Poniżej możesz zapoznać się z przykładowymi realizacjami:

http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/garderoba,ta20.html