Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów będących przyczyną wizyty z dzieckiem u lekarza pediatry, zwłaszcza w sezonach jesiennym i wiosennym. Zazwyczaj zwiastuje on sezonową infekcję, ale może być również przyczyną poważniejszych dolegliwości.
Wokół kaszlu narosło wiele nieporozumień, a ogromny wybór preparatów leczących wszystkie możliwe odmiany kaszlu również nie pomaga we właściwym rozeznaniu sytuacji. Jak zatem odróżnić kaszel tzw. mokry od kaszlu suchego? Czy rzeczywiście ten drugi jest groźniejszy?
Spróbujmy nieco uporządkować wiedzę na ten temat…
Kaszel krtaniowy
Inaczej zwany kaszlem szczekającym. Znalazł się na szczycie naszego zestawienia, ponieważ jest przyczyną dużego niepokoju rodziców. Zazwyczaj rozpoczyna się u dzieci nocą i jest objawem podgłośniowego zapalenia krtani. Czasem towarzyszy mu tzw. stridor, czyli świszczący dźwięk podczas wdechu, świadczący o zwężeniu dróg oddechowych na wysokości krtani i utrudnionym przepływie powietrza.
Zapalenie krtani jest rzeczywiście poważną infekcją u młodszych dzieci, wymagającą jak najszybszej interwencji medycznej, natomiast ten rodzaj kaszlu może być szczególnie groźny dla niemowląt – i w tym przypadku kaszel krtaniowy u dziecka wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Mokry kaszel
Mokry kaszel to kaszel produktywny, któremu towarzyszy odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i samoczynne oczyszczanie dróg oddechowych dziecka. Ten rodzaj kaszlu nie budzi zazwyczaj niepokoju, ponieważ w powszechnej opinii oznacza powrót do zdrowia. W większości przypadków tak jest, ale należy wyraźnie zaznaczyć, że jedynie krótkotrwały mokry kaszel u dziecka jest typowym zjawiskiem w przebiegającej właśnie infekcji, natomiast długo utrzymujący się mokry kaszel wymaga dokładnej diagnostyki, ponieważ może świadczyć on świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie oskrzeli i płuc.
Warto zdementować w tym miejscu powszechne przekonanie i przypomnieć, że długotrwały mokry kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie ropnej wydzieliny nie jest typowym objawem astmy!
Kaszel suchy
Inaczej nazywany nieproduktywnym. Charakteryzuje się brakiem odkrztuszania wydzieliny. Występuje zazwyczaj na początku infekcji i dość szybko przechodzi w kaszel mokry. Jest jedną z głównych przyczyn niepokoju rodziców, ponieważ uchodzi za ten rodzaj kaszlu, który nie zwiastuje procesu oczyszczania dróg oddechowych a tym samym zdrowienia dziecka.
Poza początkowym etapem infekcji sezonowych, przyczyną tego rodzaju kaszlu może być astma, refluks żołądkowo – przełykowy czy niedawno przebyta infekcja, na przykład krztuśca.
Kaszel tchawiczy
Kaszel ten ma charakterystyczne, dwutonowe, metaliczne brzmienie – niektórzy określają je, jako beczkowate.
U niemowląt przyczyną tego kaszlu jest zazwyczaj wiotkość krtani, a dodatkowym objawem to potwierdzającym są trudności w karmieniu niemowlęcia. U starszych dzieci przyczyną może być obecność ciała obcego w tchawicy.
Leczenie kaszlu u dzieci
W większości przypadków kaszel u dzieci jest leczony preparatami dostępnymi bez recepty bądź naturalnymi sposobami. Jeżeli jednak w ciągu kilku dni nie zaobserwujemy poprawy, każdorazowo należy zasięgnąć porady specjalisty.
Leki wykrztuśne
Rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszenie – stosowane przy kaszlu mokrym, ponieważ w tym przypadku odruch kaszlu nie powinien być hamowany.
Dostępne bez recepty preparaty wykrztuśne dla dzieci są zazwyczaj w postaci syropu i zawierają ambroksol, bromheksynę, preparaty z bluszczu. Do domowych sposobów walczących z mokrym kaszlem należy syrop z cebuli i miodu, napary z lipy, przyjmowanie dużej ilości płynów, inhalacje z soli fizjologicznej lub soli z dodatkiem olejku tymiankowego o działaniu wykrztuśnym oraz częste nawilżanie powietrza w pokoju dziecka.
Leki przeciwkaszlowe
Ich działanie polega na hamowaniu odruchu kaszlu. Bywają pomocne w uporczywym, suchym kaszlu oraz w sytuacji, kiedy chcemy, aby dziecko spokojnie przespało całą noc. Należy jednak zawsze pamiętać, że hamowanie odruchu kaszlu wydłuża proces oczyszczania dróg oddechowych, a tym samym opóźnia proces powrotu do zdrowia.
Nie stosujemy leków przeciwkaszlowych u dzieci do 2 lat i NIGDY nie stosujemy ich w przypadku mokrego kaszlu, gdyż grozi to nasileniem zakażenia.
Najpopularniejsze leki pomocne przy suchym kaszlu u dzieci zawierają butamirat i dekstrometorfan, natomiast naturalne preparaty mają w swoim składzie między innymi prawoślaz i babkę lancetowatą.
UWAGA!
To, jaki rodzaj kaszlu ma dziecko jest niezmiernie ważne. Leki mukolityczne, czyli wykrztuśne i przeciwkaszlowe mają skrajnie odmienne działanie, dlatego nigdy nie należy ich podawać jednocześnie. Rozrzedzenie nagromadzonej wydzieliny przy jednoczesnym zahamowaniu odruchu kaszlowego może doprowadzić do niebezpiecznego zaostrzenia infekcji.
Więcej na temat kaszlu u dziecka na stronie