Jak rozpoznać suchy kaszel u dziecka?

Kaszel u dziecka jest jedną z częstych przypadłości, która towarzyszy przeziębieniom oraz grypie. Jednak warto pamiętać o tym, że jeżeli chcemy zakupić lek na kaszel, warto określić, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia, ponieważ wtedy kuracja będzie skuteczniejsza.

Wydzielamy dwa zasadnicze rodzaje kaszlu – suchy oraz mokry czy wilgotny. Rozróżnienie, z jakim z nich mamy do czynienia, ma bardzo duże znaczenie, ponieważ decyduje o wybierze lekarstw, a także pozwala na łatwiejsze określenie, co może być jego przyczyną.

Kaszel suchy a kaszel mokry

Kaszel suchy, który nazywany jest też nieproduktywnym, ponieważ nie tworzy się przy nim wydzielina do odkrztuszenia, najczęściej trwa krótko oraz po paru dniach przechodzi w kaszel mokry przy przeziębieniach i grypie. Kaszel ten jest dla dziecka bardzo męczący, może towarzyszyć mu piekące i bolące gardło, które dodatkowo nasila odruch kaszlenia. Kaszel suchy u dzieci może też powodować problemy z zaśnięciem oraz wybudzenia ze snu.

Warto wskazać, że kaszel suchy może być też symptomem alergii wziewnych, dlatego jeżeli nie towarzyszą mu katar, podwyższona temperatura, bolące gardło, warto wykonać odpowiednie testy. Nieleczona alergia może przerodzić się nawet w astmę.

Z kolei kaszel mokry, który jest określany jako produktywny, ponieważ pojawia się przy nim wydzielina odkasływana z dolnych dróg oddechowych.

Warto również wspomnieć o tym, że specjalny charakter ma kaszel szczekający, który najczęściej jest symptomem zapalenia krtani. Przy leczeniu tego rodzaju kaszlu stosuje się te same leki, co przy kaszlu suchym.

Jak leczyć kaszel suchy u dzieci?

Najczęściej podaje się odpowiednie syropy, których zadaniem przy kaszlu suchym jest hamowanie napadów kaszlu. W sprzedaży znajdziemy syropy, które działają na poziomie układu nerwowego, a także te, które hamują kaszel bezpośrednio w układzie oddechowym.

Warto też podawać dziecku duże ilości napojów, na przykład ciepłą herbatę z sokiem malinowym czy z cytryną.