Była ulubioną rośliną indyjskiego boga Wisznu, w Libii wierzono, że chroni przed ukąszeniem skorpionów i węży. W piramidach egipskich znajdowano wieńce z bazylii.
Do Europy bazylia trafiła za sprawą żołnierzy Aleksandra Wielkiego, którzy wracając z wyprawy wojennej z Azji przywieźli ja w IV wieku p.n.e. Bazylia szybko rozprzestrzeniła sie w krajach śródziemnomorskich oraz na całym świecie.
W starożytnym Rzymie bazylia była stosowana jako roślina lecznicza oraz ozdobna. Współcześnie bazylia jest bardzo ceniona przyprawą na całym świecie, szczególnie w krajach śródziemnomorskich (Włochy, Francja, Grecja, Hiszpania)
Bazylia w kuchni
Zastosowanie w kuchni: Otarte liście bazylii dodaje sie do rozmaitych sałatek, warzyw, bazylia świetnie smakuje z czosnkiem. Bazylię stosuje sie również jako dodatek do zup, potraw z ryb i drobiu, mięsa wieprzowego, a także twarogów, jaj i omletów. Bazylie dodawaj zawsze pod koniec przyrządzania potraw.
Właściwości zdrowotne
Bazylia jest bardzo ceniona roślina w ziołolecznictwie ze względu na właściwości zdrowotne. Bazylia pobudza apetyt zwiększając wydzielanie soków trawiennych oraz działa pobudzająco.
Arek Czapla