Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wybranie dnia rzucenia palenia. Dzień wcześniej konieczne jest pozbycie się z domu papierosów, ponieważ przestać palić należy całkowicie, robiąc to z dnia na dzień. Niezwykle istotne jest również, żeby w proces pozbywania się nałogu zaangażować całą rodzinę, która powinna być wsparciem zarówno w pierwszym dniu, ale także przez kolejne dwa tygodnie. Najskuteczniejsza jest tutaj pomoc dzieci i wnuków.
Konieczne jest unikanie towarzystwa osób palących, ponieważ ich obecność stanowi łatwą pokusę, żeby sięgnąć po papierosa. Dużym ułatwieniem w czasie tych dwutygodniowych zmagań może być wypełnienie ich zajęciami, które zaabsorbują uwagę. Natomiast jeśli chodzi o dietę, to wskazane jest jedzenie warzyw i owoców, a także picie dużej ilości płynów.
I uwaga najistotniejsza – Nie należy martwić się, jeśli po kilku tygodniach wróci się do palenia. Takie próby trzeba powtarzać konsekwentnie, co kilka tygodni, wierząc, że przyniosą oczekiwany skutek – radzi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech" i autor przedstawionych wyżej porad.
Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" ma charakter ogólnopolski i zmierza do zwiększenia świadomości społecznej na temat choroby, jaką jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP). Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc poprzez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych naukowców, zajmujących się chorobami płuc, we współpracy z polską firmą farmaceutyczną Adamed.
Cele Programu "Głęboki Oddech":
* Zwiększenie wiedzy Polaków o POChP
* Uświadamianie społeczeństwa polskiego na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z POChP na tle innych chorób płuc
* Edukowanie społeczeństwa o potrzebie wczesnego rozpoznawania choroby i podejmowania odpowiedniego leczenia
* Stworzenie szerszego dostępu do badań profilaktyczno-diagnostycznych
Niejednokrotnie słyszelismy, że zaprzestanie palenia to jedyny sposób zahamowania POChP. Dlatego każdy chory na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, który pali papierosy, a także każdy palacz chcący ustrzec się przed zachorowaniem na POChP lub raka płuc, powinien przestać palić – przestrzega prof. Zieliński.
Na początek sprawdź testem on-line STAN SWOICH PŁUC
Jeśli jesteś osobą niepalącą, usiłującą przekonać do porzucenia nałogu partnera, kolegę, czy babcię – od razu przejdź do części drugiej tego tekstu.
Jeśli zaś sam chciałbyś odkryć sposób, który bez wyrzeczeń i męki pomoże Ci ograniczyć palenie (a nawet je rzucić), to poznaj prostą metodę. Tak prostą, że będziesz zaskoczony jej łatwością, logiką i skutecznością. Tak jak do wbicia gwoździa nie używa się obliczeń i symulacji komputerowych, to do ograniczenia palenia nie są konieczne skomplikowane techniki, plastry czy seanse u psychiatry. Wszystko co musisz zrobić, to wykorzystać swoją naturalną zdolność do niepalenia. Dowiedz się, jak ograniczyć palenie… A może nawet rzucić? Bez tortur, cierpienia i wypowiadania wojny całemu światu, bez tycia, obgryzionych paznokci i bezsennych nocy (więcej)
Jeśli się zastanawiasz nad przekonaniem teściowej – zastanów się czy tego na pewno chcesz – no chyba, że wciąż pali papierosy, które Ty kupujesz sobie.
Uwagi dla niepalących
Przestań ględzić, nie tłumacz, nie szantażuj i nie wyganiaj na balkon. Przekonanie zatwardziałego palacza do porzucenia nałogu, ma tyle sensu co tłumaczenie dziecku, że cukierki są niedobre bo psują zęby. Albo jak tłumaczenie policjantowi, że miałeś zapięte pasy. Owszem niektórym się udaje…
Chcąc przekonać dziecko, by nie jadło cukierków – dajesz mu zabawkę, policjantowi pokazujesz legitymację poselską, a palaczowi mówisz: nie rzucaj palenia. Proste? Opisana metoda taka właśnie jest – prosta. Dlatego jest taka skuteczna. Opiera się na naturalnych zachowaniach ograniczających chęć na papierosa, porządkuje je i czyni skutecznymi. Z czasem prowadzi do całkowitego zaprzestania palenia lub bardzo to ułatwia. Szczególnie polecana osobom, które już próbowały rzucać palenie, ale im nie wyszło…
Metoda wymaga od ciebie tylko jednego: silnej motywacji; jeżeli Ci jej brakuje musisz wspomóc się chemią.
Badania w ramach Programu "Głęboki Oddech" trwają nadal. Zapoznaj się z listą wybranych ośrodków wykonujących bezpłatne badania.