Jest na tyle popularne, ze trudno znaleźć chińską restauracje bez akwarium. Akwaria zakładają także właściciele sklepów i inni przedsiębiorcy oraz osoby prywatne. Zwyczaj ten (stosowanie akwariów w takich właśnie celach) przeniósł się także na zachód.
 
Sama hodowla ryb ozdobnych została także przejęta ze wschodu już ok. XVII w. ne. W Chinach hodowano ryby ozdobne od niepamiętnych czasów. Niestety tak jak w przypadku każdego innego naśladownictwa tak i tutaj spotykamy wiele błędów powodujących brak oczekiwanego efektu a nawet efekt przeciwny!
 
Aby akwarium feng shui spełniało swoja role, należy przestrzegać wielu zasad. Akwarium takie powinno znajdować się w ściśle określonej strefie feng shui. Tradycyjnie zaleca się umieszczać akwarium w strefie południowo – wschodniej, rządzonej przez element drewna (patrz lekcja druga Kursu Feng Shui). Jest to strefa odpowiedzialna za powodzenie. Ponieważ Chińczycy łącza szczęście niepodzielnie z bogactwem (skąd my to znamy?) strefa ta jest także uważana za strefę bogactwa, (choć strefa dochodów jako takich to sektor zachodni). Innymi dobrymi strefami na założenie akwarium to rejon wschodni domu lub pokoju (firmy) oraz zachodni.
 
Następną ważną sprawą jest rodzaj ryb w akwarium. Za ryby feng shui uważa się przeważnie ozdobne rodzaje karasi – "złote rybki". Jest to tylko cześć prawdy. Prawdziwymi rybami feng shui o bardzo dużej sile działania są Arowany. Ryby te prawie – lub prawie wcale nie są spotykane w Polsce. Dzieje się tak z paru ważnych powodów. Po pierwsze cena – minimalny zestaw, w jakim można kupić takie ryby z dobrej hodowli to sześć młodych, nie wybarwionych sztuk w cenie 30.000 Funtów singapurskich, (jeżeli jednak znajda się zainteresowani to chętnie podam adres gdzie takie ryby można kupić) a dorosłe pokazowe osobniki osiągają cenę nawet 200.000 Dolarów – amerykańskich.
 
Jak widać jest to hobby dla pasjonatów i to "dość" majętnych. Ryby te są bardzo trudne w utrzymaniu i wymagają bardzo dużych zbiorników – dorastają do dużych rozmiarów a żywione są bardzo często… złotymi rybkami. Arowana występuje nie tylko w południowo – wschodniej Azji. Można je spotkać także w Ameryce Południowej oraz Australii, jednak tylko azjatyckie odmiany są rybami feng shui i znane są także pod nazwa "Złota Arowana", "Ryba Smok" lub "Złoty Smok". Prawidłowa łacińska nazwa to Scleropages formosus. Ryby te mają ubarwienie srebrne, złote, czerwone, zielone oraz takie jak na poniższym zdjęciu: złoto – czerwone. Tak bogata kolorystykę ryby uzyskują w wieku kilku lat i okazy takie należą do najcenniejszych. Młode rybki są prawie bezbarwne.
 
Wróćmy jednak do założeń dotyczących samego akwarium. Aby sprowadzało do nas pomyślność musi być to zdrowe, zadbane akwarium, odpowiednio napowietrzone, czyli musi spełniać wszelkie wymagania stawiane akwarystom, tak, więc odradzam stosowanie tego remedium osobom, które rybami nie potrafią się zajmować. Dotyczy to tak samo małych jak i dużych zbiorników, niezależnie od ilości i wartości ryb.
 
Tak jak my będziemy eksperymentować na rybach tak los może na nas. Sprawdza się tutaj stare chińskie przysłowie: "Jak Kuba Bogu tak Bóg Angoli" ;-). Sam zbiornik powinien być zbudowany według pomyślnych wymiarów feng shui. Nie jest to miejsce na ich przedstawianie, ale wymiary te można spotkać w praktycznie każdej książce o feng shui i o dziwo nie spotyka się w tej materii błędów. W pomyślnych wymiarach powinna być: wysokość akwarium, głębokość oraz wysokość zbiornika od ziemi. W budowie akwarium powinno się unikać ostrych krawędzi tak wiec najlepsze jest akwarium o ściętych narożnikach. Nie zalecam stosowania popularnych ostatnio akwariów panoramicznych, ponieważ zniekształcają one obraz oraz szklanych kul z uwagi na niewystarczające wymiary tych drugich i także zniekształcanie obrazu. Akwarium powinno być także całkowicie (oczywiście w miarę rozsądku) naturalne. Z punktu widzenia feng shui plastikowe rośliny są fatalne min. z uwagi na fakt, ze plastik należy do elementu ognia, który całkowicie się kłóci z wodą.
 
Jeżeli w naszym akwarium nie umieścimy Arowan lub złotych rybek to należy zwrócić uwagę na kształt, zachowanie oraz skojarzenia związane z rybami, które w nim posiadamy. Brzany rekinie kojarzą się z żarłocznym rekinem, żałobniczki, mieczyki… Powinniśmy także unikać ryb o ostrych ognistych kształtach, ryb płochliwych oraz zbyt żywych lub agresywnych. Należy sobie także zdać sprawę, że akwarium silnie ożywia otoczenie.
 
Nie nadaje się z tego powodu absolutnie do sypialni. Z innych powodów także do kuchni oraz ciągów komunikacyjnych. Urządzenia w nim zamontowane: filtry, napowietrzacze musza być ciche i nie powodujące wibracji a sam zbiornik powinien być umieszczony na solidnej (także optycznie podstawie). Akwarium najlepiej umieszczać na wysokości ok. 1,5 m. od ziemi, ponieważ wtedy ryby są najspokojniejsze. Mając na uwadze te względy ważne z punktu widzenia, feng shui polecam się z założeniami dotyczącymi umiejscowienia akwarium w stosunku np. do drzwi lub okien lub sprzętów w akwarystycznej literaturze fachowej gdyż są to bardzo racjonalne uwagi, także z punktu widzenia feng shui.
 
Jak widać, użycie akwarium jako remedium feng shui nie jest sprawą prostą. Mogę jednak potwierdzić, że jest to bardzo mocne rozwiązanie i wielokrotnie odwzajemnia włożoną przez nas energię. Tak jak w innych rozwiązaniach feng shui – nie należy oczekiwać cudów. Feng shui jest procesem. Czasami prostym, czasami trudnym jednak przy odrobinie wytrwałości, wiedzy i zdecydowaniu gwarantującym sukces.

Paweł Artur Tomkowiak

PS. W celu pogłębienia wiedzy akwarystycznej oraz w razie napotkania problemów w hodowli ryb, polecam bardzo aktywna grupę dyskusyjna – pl.rec.akwarium

http://fengshui.art.pl/index.php?option=com_content&task=vie(…)emid=38