Rzeczy straszne, np. filmiki: horrory i thrillery oglądane w kinie, od zawsze przyciągały do siebie ogromną widownię. W starożytności, straszne tragedie cieszyły się równie dużą popularnością, co ich dzisiejsze „odpowiedniki”.

Pytacie, „czy to straszne, że lubimy grozę?”. Nie, jak najbardziej nie. To dziwne, ale normalne i bardzo ludzkie.

Tak naprawdę, do życia szczęśliwego potrzebujemy wiele rzeczy. Te lepiej postrzegane potrzeby to: bycie ważnym, spełnienie, bezpieczeństwo i wiele innych. Te gorzej widziane: pojęcia straszne, budzące lęk i przerażenie.

Bezpieczeństwo oraz strach to rzeczy zupełnie skrajne. Bezpieczeństwo w nadmiarze jest niezdrowe. Dlatego właśnie tak ważne jest wszystko, co straszne.
Dzięki na przykład temu, że patrzymy na straszne filmiki – boimy się. Spytacie pewnie, co sprawia, że lubimy się bać, a straszne filmiki przyciągają ludzi, jak magnes?

Odpowiedź jest prosta. W dzisiejszych czasach, uznawanych za bezpieczne, straszne rzeczy są w naszej psychice raczej rzadko spotykane, zaś pewności i bezpieczeństwa mamy nadmiar. Jeśli więc nie brakuje nam bezpieczeństwa, to czemu by nie nadrobić tym wszystkim, co takie „nieprzyjemne” i straszne?

Nadrabiamy więc, oglądając straszne filmiki o potworach, duchach i zjawach. Lubimy horrory z dużą ilością krwi, myśląc „to straszne”, ale i… fascynujące, pobudzające.
Ciekawość odgrywa tutaj ogromną rolę. No bo, jak często zdarza się nam zobaczyć na ulicy coś strasznego i przerażającego?

Człowiek współczesny, w odróżnieniu od pierwotnego, który non-stop odczuwał straszne lęki, i obawiał się wciąż o własne życie, ma niedobór strachu i dlatego właśnie lęk sprawia nam tyle przyjemności, zaspokaja nas. Oprócz bezpieczeństwa, karmimy się więc lękiem i strachem, co daje nam poczucie relaksu i równowagi.

Pierwotni, żyjąc w jaskiniach, dających im ograniczone schronienie – nie mieli opcji wyboru i możliwości wyważenia tego, co było: straszne i niebezpieczne z tym, co daje poczucie bezpieczeństwa.

Człowiek współczesny, posiadając wybór, chodzi do kina i ogląda straszne filmiki. Wszyscy kochamy strach. Siedząc więc przy filmiku na szklanym ekranem, bierzemy dawkę strasznego „bezpiecznego niebezpieczeństwa” Bo przecież, co nam się może stać w kinie?

Pojęcia straszne są potrzebne nam wszystkim. Należy jednak „wyważać” to, co sobie dostarczamy: rzeczy straszne, normalne i bezpieczne. Chodźmy do kin, oglądajmy straszne horrory, thrillery i inne filmiki, nie bójmy się bać z umiarem.