Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach

Czytelniczka znajdzie tu mnóstwo zebranych w pocie czoła informacji, setki rzetelnych i dowcipnych odpowiedzi na ważne pytania: jak grzecznie poinformować rozentuzjazmowaną panią w autobusie, że jeżeli położy rękę na naszym brzuchu, to ból, który ewentualnie poczuje w lewej łydce nie będzie przypadkowy? Dlaczego niektóre dzieci nie trzymają się żadnych terminów? Co robić, gdy zamiast tradycyjnego apetytu na ogórki kiszone i miód najdzie "ciężarówkę" chęć na precle, śliwowicę i kilka odcinków "Janosika"? Czy miłość do potomstwa usprawiedliwia wydawanie na ubranka równowartości kwoty niezbędnej do utrzymania pierwszoligowego klubu szczypiornistów? Skąd wiadomo, że to "już"? 
 
Ta książka to dowód, że poradnik dla przyszłych mam (i ojców) nie musi być poważny jak raport II Krajowego Kongresu Położniczego, by w godny zaufania sposób krok po kroku przeprowadzić kobietę przez najbardziej niewiarygodne i niesamowite dziewięć miesięcy.
 
"Ciężarówką przez 9 miesięcy – Przewodnik po ciąży i okolicach" to pierwsza pozycja Kaz Cooke na polskim rynku. Od strony medycznej książka była konsultowana z całą armią specjalistów, których nazwiska podano w podziękowaniu na końcu wydania australijskiego. Chociaż autorka podkreśla, że dziennik cytowany w poradniku jest dziełem fikcyjnym, to w rzeczywistości jest on w dużym stopniu oparty na jej własnych doświadczeniach.
 
Prowadzony w sposób dowcipny i bez zahamowań pozwala czytelniczkom zobaczyć rzeczywistość bycia przyszłą mamą ze wszystkimi jej urokami i problemami. Cooke wychodzi poza najczęściej mało realistycznie brzmiące frazesy w rodzaju: "Najcudowniejszy okres w moim życiu – mogłabym ZAWSZE być w ciąży!". Nie traktuje kobiet w ciąży jak małych dziewczynek z dużymi brzuszkami, ale jako dorosłe osoby, do których nie wypada przemawiać wieszczym tonem albo którym trzeba by punkt po punkcie powiedzieć, jak koniecznie muszą żyć. Cooke szanuje różnice poglądów i dlatego wiele tematów jest omawianych z kilku punktów widzenia, jak chociażby kwestia szczepienia dzieci czy badania prenatalne. Cooke nie robi też żadnych uników jeśli chodzi o kwestie trudne i najchętniej pomijane: problemy z zajściem w ciążę, poronienie, śmierć dziecka, czy urodzenie dziecka z wadą lub wadami rozwojowymi.
 
To, co wyróżnia poradnik Kaz Cooke dla przyszłych mam i ojców na tle innych licznych książek z tego zakresu, to przede wszystkim zdroworozsądkowe podejście do każdego tematu ("jedni chcą tak, inni wolą inaczej – możliwości są następujące …") oraz fenomenalne poczucie humoru. To jedyny poradnik dla "ciężarówek", przy którego lekturze brzuch będzie trząsł się ze śmiechu. Nieodłączną częścią książki decydującą o jej wyjątkowym stylu są też rysunki własnoręcznie wykonane przez autorkę. Warto również podkreślić, że poradnik nie kończy się z chwilą, gdy oszalała z radości rodzina przydusi nas na szpitalnym łóżku w kolektywnym uścisku, ale zostanie z nami na czas zdejmowania szwów, napadów płaczu i pięciu dni bez prysznica.
 
Kaz Cooke to jak dotąd nieznana polskim czytelnikom, a jedna z najsławniejszych po drugiej stronie globu i nie tylko, australijska autorka książek i komiksów. Jej książki przetłumaczono wcześniej m.in. na chiński, hiszpański, niemiecki. włoski, litewski, łotoweski … Wydawnictwo Insignis to jeden z najlepszych debiutów wydawniczych ostatnich lat w Polsce. Wydawnictwo weszło na rynek przebojem, publikując bestsellerowy zbiór felietonów słynnego dziennikarza motoryzacyjnego Jeremy’ego Clarksona "Świat według Clarksona", który rozszedł się w ponad 100 000 egz.