Możesz mieć cerę normalną, suchą, tłustą lub mieszaną. Każdy z jej rodzajów może być jednocześnie skórą wrażliwą lub naczynkową, każdy reaguje inaczej na różne czynniki i każdy wymaga innej pielęgnacji.

Spróbuj sama określić rodzaj swojej cery, by nie kupować już więcej kosmetyków, które się do niej nie nadają, a często nawet jej szkodzą.

Cera normalna:
Właściwości
– Jest niestety rzadko spotykanym rodzajem skóry. Najczęściej mają ją małe dzieci. Szczęśliwe właścicielki cery normalnej nie mają żadnych problemów ze skórą. Ich cera jest gładka, lekko zaróżowiona, o jednobarwnym cielistym zabarwieniu, naturalnie napięta. Gdy jej dotykasz wydaje się miękka i delikatna. Nie wymaga silnej pielęgnacji.

Oczyszczanie – Delikatne środki, mleczka, śmietanki.

Tonizowanie – Delikatne toniki lub woda w areozolu.

Nawilżanie – Lekkie kremy lub żele.

Kamuflaż – Wystarczy lekki fluid.

Cera sucha:
Właściwości – Szarawa, "papierowa", nie ma na niej rozszerzonych porów, lecz skłonna jest do uczuleń, zaczerwienień, plam w okolicy policzków. Bardzo często pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne. Po umyciu twarzy towarzyszy jej uczucie ściągnięcia i suchości – spowodowane cienkim płaszczem lipidowym. Jest dość cienka i wrażliwa, więc szybciej traci swoją elastyczność, łuszczy się.

Skóra tego typu charakteryzuje się nieprawidłowym wydzielaniem sebum (substancja wydzielana przez gruczoły łojowe). Najszybciej się starzeje. Przy takiej cerze powinno się zwrócić szczególną uwagę na nawilżanie okolic oczu i ust, bo tu najczęściej tworzą się zmarszczki.

Oczyszczanie – Mleczko nawilżające lub delikatny żel do demakijażu.

Tonizowanie – Toniki do cery suchej.

Nawilżanie – Kremy odżywcze i ochronne; dwa kremy: osobno na dzień – lżejszy, mocno nawilżający z filtrem UV i na noc – tłusty, lub półtłusty, regenerujący + krem pod oczy.

Peeling – Drobnoziarnisty i enzymatyczny (bo skóra ma właściwości do pękających naczynek).

Kamuflaż – dla suchej skóry najlepszy jest gęsty podkład, bo tak jak krem nawilża, natłuszcza i chroni skórę; zawiera wartościowe dla skóry lipidy, witaminy i kompleksy regenerując; czasem możesz go używać bez kremu i niekoniecznie pudrując; pamiętaj, że połysk jest dziś modny; jeśli kremowa konsystencja podkładu wydaje ci się zbyt gęsta, rozgrzej go w zagłębieniu dłoni, zanim nałożysz na twarz.

Cera tłusta:
Właściwości – Skóra jest gruba, mniej ukrwiona, świeci się. Ma szarawo-złoty kolor. Widać na niej rozszerzone pory. W wieku dojrzewania przybiera często postać cery trądzikowej. Jest wynikiem nadmiernego wydzielania sebum. Bardzo często pojawiają się więc zaskórniki i krosty. Cera tego typu wymaga dokładnej pielęgnacji. Potrzebuje peelingów i najlepiej toleruje kosmetyki w postaci żelu.

Oczyszczanie – Żelami antybakteryjnymi do cery tłustej, regulującymi wydzielanie sebum.

Tonizowanie – Toniki antybakteryjne.

Nawilżanie – Środki antybakteryjne lub kremy matujące, ściągające pory skóry.

Kamuflaż – Lekki fluid typu oil free, nie zawiera tłuszczów tylko silikony. Łatwo się rozprowadza i matowi skórę. Kobiety, które mają tłustą cerę i walczą z jej nadmiernym błyskiem, powinny wiedzieć, że niektóre podkłady silikonowe zawierają składniki redukujące wytwarzanie tłuszczu. Dlatego też sprawiają, że skóra jest matowa przez kilka godzin.

Puder powinien stać się dla Ciebie nieodzownym elementem torebkowego ekwipunku… Już przy porannym makijażu przypudruj twarz. Kiedy w ciągu dnia zaczniesz się błyszczeć, znów sięgnij po puder. Zanim to jednak zrobisz usuń ze skóry nadmiar łoju chusteczką higieniczną.

Warto wiedzieć, że podkład oil free trzeba przed użyciem dokładnie wymieszać, gdyż zawarte w nim silikony osiadają na dnie. Fluidy tego typu nakładaj szybko, bo silikony lubią się utleniać, a wolno rozprowadzony podkład pozostawia plamy, których później nie rozsmarujesz.

Cera mieszana:
Właściwości – Cera mieszana jest połączeniem dwóch rodzajów skóry: suchej i tłustej. Charakteryzuje się tzw. strefą "T" – pas środkowy twarzy, czyli czoło, nos i broda mają cechy skóry tłustej, świecą się. Występują tu rozszerzone pory. Pojawiają się też krosty i zaskórniki.

Boczne partie twarzy mają cechy skóry suchej – są gładkie, suche, mają tendencję do łuszczenia się. Pielęgnacja tego rodzaju cery nie jest już tak trudna jak kiedyś i dzięki nowoczesnym kosmetyką nie wymaga już postępowania tak jak z dwoma rodzajami cery.

Oczyszczanie – Demakijaż z wodą, łagodne żele lub emulsje typu "mydło bez mydła" (najlepiej z ziołami: pokrzywa, goździk, hamamelis), żele oczyszczające, normalizujące.

Tonizowanie – Dwufazowe toniki matujące (najlepiej z morskimi minerałami, rumiankiem).

Nawilżanie – Lekkie kremy o konsystencji pianki (najlepiej z algami morskimi, ekstraktami z miodu, witaminami A, E, B i soją – nawilżają i chronią, krzemionką, minerałami, cynkiem, skrobią – pochłaniają sebum).

Kamuflaż – Lekki fluid.

Cera wrażliwa:
Właściwości
– Może być jednym z trzech rodzajów skóry (sucha, tłusta, mieszana). Jest bardzo podatna na uczulenia i podrażnienia. Spotyka się skórę wrażliwą nabytą lub uwarunkowaną genetycznie. Występuje ona częściej u osób, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego.

Coraz więcej kobiet, zwłaszcza z wielkich miast, ma syndrom wrażliwca… W Europie to w sumie aż 2/3 kobiet w wieku od 20-50 lat.

Skóra wrażliwa objawia się uczuciem swędzenia i pieczenia. Jest napięta, zaczerwieniona i sucha. Czasem pobolewa. Nie lubi wiatru, mrozu, wody, zmian temperatury. Na stres, wysiłek odpowiada czerwonymi wypiekami. Podobne dolegliwości wywołują pikantne potrawy, gorące jedzenie, mocna kawa i herbata, czekolada, dym z papierosów. Skóra źle toleruje kosmetyki.

Oczyszczanie – Kosmetyki mające tylko kilka łagodnych składników.

Tonizowanie – Kosmetyki mające tylko kilka łagodnych składników.

Nawilżanie – Im prostsza receptura kremu, tym mniejsze ryzyko podrażnienia.

Przy bardzo silnych podrażnieniach skóry lepiej nie dobierać kosmetyków na własną rękę, tylko zasięgnąć rady dermatologa, lub doświadczonej kosmetyczki. Poza pielęgnacją dostosowaną do odpowiedniego typu skóry zwracamy uwagę na kosmetyki dla alergików.

Cera naczynkowa:
Właściwości – Może być jednym z trzech rodzajów skóry (sucha, tłusta, mieszana). Najczęściej jest to skóra delikatna, cienka, wrażliwa. Charakteryzuje się kruchością i nadwrażliwością naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstania trądziku różowatego. Czasem kruche naczynia włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi i w efekcie zaczynają pękać, pozostawiając na twarzy trwałe ślady, potocznie zwane pajączkami.

Poza pielęgnacją dostosowaną do odpowiedniego typu skóry zwracamy uwagę na kosmetyki dla cery nadzwyczaj wrażliwej, naczynkowej, zawierające dużą ilość witaminy C – dla uszczelnienia naczyń krwionośnych.

Kamuflaż – Rozszerzone naczynka krwionośne, a także zaczerwienienia twarzy możemy zamaskować mocno kryjącym podkładem, ale gdy posłużymy się korektorem, efekt będzie znacznie lepszy. Korektor do maskowania rozszerzonych naczynek krwionośnych ma zielony kolor, który najlepiej tłumi czerwoną barwę. Można je kupić w postaci emulsji, pudru i sztyftu:

  • emulsja przyda się gdy zaczerwienione są znaczne partie twarzy; wklepujemy ją lekko w twarz; odczekujemy chwilę i rozprowadzamy podkład
  • emulsję można też nakładać punktowo, by zatuszować pojedyncze naczynka
    sztyfty i kredki przydają się gdy na twarzy pojawiają się nieliczne rozszerzone naczynka (czerwone pajączki); nakładamy je punktowo
  • puder – tłumi zaczerwienienia twarzy, słabiej zaś ukrywa czerwone pojedyncze pajączki; po rozprowadzeniu podkładu nanosimy puder na zaczerwienione partie skóry

Autor: Małgorzata Ziewiecka

Doradca wizerunku, wizażysta, stylista i charakteryzator teatralno- filmowy. Ekspert w dziedzinie makijażu ślubnego oraz stylizacji ślubnej. Redaktor serwisu Feeria Barw – Magia Makijażu www.makijaz.net. Wykorzystując swoje pedagogiczne i artystyczne wykształcenie połączone z doświadczeniem zawodowym prowadzi szkolenia grupowe oraz indywidualne konsultacje w zakresie kreowania wizerunku i analizy kolorystycznej. Współpracuje z firmami kosmetycznymi i odzieżowymi działającymi w kraju i za granicą (stylizacje, makijaże, sesje do katalogów), agencjami modelek, agencjami reklamowymi, znanymi fotografami oraz przy sesjach dla magazynów o modzie, urodzie i innych.