Czy chirurgia plastyczna może być eko?

Mówiąc poważnie – na świecie zaczął się boom na ekologiczną chirurgię plastyczną. Najważniejszym założeniem tego trendu jest wykorzystanie naturalnego, biologicznego materiału pacjenta do zabiegów spowalniających proces starzenia lub mających na celu odmłodzenie wyglądu. Nie wykorzystuje się żadnych syntetycznych i chemicznych leków typu Botox, kwas hialuronowy, implanty silikonowe, itp. Najbardziej ekologicznym materiałem wykorzystywanym podczas operacji plastycznych są własne tkanki czyli tłuszcz, krew i włosy.

„Zielone” operacje plastyczne
Nasz własny tłuszcz jest najdoskonalszym naturalnym wypełniaczem. Można go używać do wypełniania ust, korygowania konturu twarzy, a nawet do powiększania piersi. Modelowanie twarzy za pomocą tłuszczu jest najbardziej ekologicznym zabiegiem plastycznym, ponieważ nie wymaga  podawania do organizmu żadnych obcych substancji chemicznych. Podczas zabiegu wykorzystujemy tylko własną tkankę tłuszczową pacjenta pobraną z okolic bogatych w tłuszcz np. brzucha, bioder czy ud. Z wybranej okolicy cienką strzykawką chirurg pobiera tłuszcz, który po odpowiednim przygotowaniu i zagęszczeniu podawany jest przez zastrzyki w okolice wymagające korekcji.

Tłuszcz jest najbezpieczniejszym środkiem wypełniającym. Daje też lepsze efekty w porównaniu do syntetycznych produktów, bo lepiej odżywia skórę,  jest stabilny i trwały. Zabieg przeszczepu tłuszczu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Znieczulenie to jedyny moment, podczas którego używamy leków. W krótkim czasie są one metabolizowane i wydalane z organizmu. Dla kogo przeznaczone są zabiegi z użyciem własnej tkanki tłuszczowej? Można powiedzieć, że – ze względu na małoinwazyjność – niemal dla wszystkich. Tłuszcz stosuje się m.in. do złagodzenia wyostrzonych z wiekiem zarysów tkanki kostnej, do wypełnienia bruzd i zmarszczek, do powiększenia ust, do korekcji asymetrii zarysów twarzy u osób młodych. Niezależnie od efektu modelującego, zabieg przeszczepu tłuszczu daje doskonały efekt napinający skórę. Przeszczepiona tkanka wpływa korzystnie na odżywienie skóry i znacznie poprawia jej wygląd.

Własnym tłuszczem można też modelować kształt ust, powiększać je czy spłycać zmarszczki wokół ust. Oczywiście są fanki kwasu hiarunowego, które pompują wargi by uzyskać efekt ust Angeliny Jolie. Jednak w mojej praktyce widzę coraz większe zainteresowanie bezpiecznymi metodami, które nie dają efektu „rybiego pyszczka”. Te panie najczęściej decydują się właśnie na zabieg korekcji ust za pomocą tłuszczu. Jak wygląda zabieg? Chirurg wstrzykuje odpowiednio przygotowaną tkankę tłuszczową do warg oraz w okolice kącików ust. Jest to zabieg mało inwazyjny i bardzo skuteczny. Po zabiegu, który zwykle trwa do pół godziny, można opuścić klinikę. Efekt powiększenia ust własnym tłuszczem utrzymuje się do końca życia. Dla porównania: zabieg z użyciem syntetycznego kwasu hialuronowego trzeba  powtórzyć po roku, bo materiał jest metabolizowany przez organizm.

Co zamiast implantów piersi…?
Zamiast silikonowych wkładek służących do powiększania piersi z powodzeniem można wykorzystać własny tłuszcz pacjenta. Jest on dużo bardziej trwałym materiałem niż silikon czy kwas hialuronowy. Jest też tańszy. Zabieg jest w 100% bezpieczny, nigdy nie powoduje alergii. Dodatkową korzyścią jest odessanie tłuszczu w obszarach, gdzie jest jego nadmiar – przy okazji uzyskujemy efekt liposukcji np. okolicy bioder czy brzucha. Pobrany przez chirurga tłuszcz używany jest do modelowania piersi – powiększania czy poprawy ich kształtu. Wykwalifikowany chirurg plastyczny pobiera tłuszcz w sposób mało inwazyjny, przy użyciu specjalnych strzykawek, uzyskując w ten sposób komórki gotowe do przeszczepienia. W odróżnieniu od zabiegów przy użyciu maszyn, jest to metoda najbardziej delikatna dla organizmu. Mechaniczne metody zwykle nie dają możliwości selektywnego wyboru i niszczą praktycznie wszystkie komórki tłuszczowe. Po pobraniu tłuszczu strzykawką i jego przygotowaniu chwilę później można wykorzystać go do modelowania biustu. W  miarę potrzeb zabieg przeszczepiania tłuszczu można powtarzać. Jeżeli komórki zostaną pobrane w nadmiarze, zbędna objętość może zostać zamrożona na dłuższy czas. W przyszłości, po rozmrożeniu będą gotowe do podania. Wówczas taki zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania i  trwa około 30 minut.

Krew…
Może to mało estetyczne, ale nasza własna krew również ma właściwości odmładzające skórę. Próbka krwi pobrana od pacjenta może zostać rozdzielona na kilka składowych i być zastosowana na wiele sposobów w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Dla przykładu: uzyskany z krwi klej fibrynowy stosuje się do łączenia rozciętych wcześniej tkanek podczas operacji plastycznych twarzy (face lift), piersi i brzucha. Innym preparatem uzyskiwanym z własnej krwi pacjenta jest koncentrat bogaty w płytki  krwi i czynniki wzrostowe. Ten naturalny koktajl po podaniu do tkanek przyspiesza ich gojenie, zmniejsza obrzęk i zmniejsza ryzyko infekcji.  Koncentrat płytkowy może być wykorzystywany również w mezoterapii. Podczas tego rodzaju zabiegów specyfik podawany jest do skóry za pomocą strzykawki i igły. Poprawia właściwości biologiczne skóry i stymuluje wzrost włosów. Szczególnie to ostatnie zastosowanie powoduje, że na taki zabieg coraz częściej decydują się mężczyźni, którym natura poskąpiła gęstej fryzury.

Włosy w stylu eko
Problem łysienia dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje się, że łysienie typu męskiego (najczęstsza postać łysienia, obejmująca 95% wszystkich przypadków) dotyka w przybliżeniu ok. 20% ludzi dwudziestoletnich, 30% trzydziestoletnich i ponad 50% mężczyzn po 50. roku życia (badania TNS OBOP). Skuteczne leczenie łysienia u kobiet i mężczyzn to kwintesencja ekologicznej chirurgii plastycznej. Do zabiegu przeszczepiania włosów (transplantacji) używamy wyłącznie własnego materiału pacjenta – włosów, które razem ze skórą pobierane są z tyłu głowy. Po oddzieleniu poszczególnych włosów chirurg przy pomocy skalpela umieszcza je w miejscach, które wyłysiały – najczęściej jest to czubek głowy lub obszary, gdzie są zakola.

Ilość koniecznych przeszczepów uzależniona jest od wielkości powierzchni pozbawionej włosów i wymaganego zagęszczenia. Zwykle jest to 500-3000 przeszczepów wykonanych podczas jednego zabiegu. Włosy przeszczepione dobrze się przyjmują. Jednym z powodów jest to, że są to własne włosy, które organizm zna i dobrze toleruje, nawet, jeśli są przeflancowane w inne miejsce. Przeszczepione pojedyncze włosy nadają fryzurze naturalny wygląd, niezależnie czy są suche czy mokre, można je normalnie układać, strzyc. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji ani przyjmowania na stałe leków. Przeszczep włosów jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Mariaż eko i technologii
Ciekawą odmianą ekologicznej chirurgii plastycznej jest połączenie niesyntetycznych materiałów z najnowszymi technologiami. Dobrym przykładem są nieinwazyjne zabiegi odmładzające z wykorzystaniem energii o częstotliwości fal radiowych, np. Pelleve czy Radiage. Energia fal radiowych delikatnie ogrzewa tkanki, zwiększa napięcie włókien kolagenowych co w efekcie prowadzi do obkurczania się i odmładzania skóry. W wyniku zabiegu skóra twarzy i szyi staje się bardziej napięta co zapewnia łagodny efekt uniesienia brwi, podniesienia obwisłego podbródka oraz ogólnego odmłodzenia i wygładzenia twarzy. Dużą zaletą tego zabiegu jest jego nieinwazyjność oraz to, że nie powoduje żadnego krwawienia, czy powstawania siniaków. Może być traktowany jako zabieg lunchowy, bo po jego zakończeniu można wrócić do swoich normalnych zajęć.

Myślę, że ten światowy zielony trend w chirurgii plastycznej jest dość odświeżający jak na warunki dzisiejszego zwariowanego świata. Mam nadzieję, że przyjmie się też w Polsce. Z mojego doświadczenia wynika, że Polki chcą poprawiać urodę subtelnie, tak, aby twarz i ciało wyglądały na wypoczęte i młode, a nie na zoperowane. W przeciwieństwie do wielu syntecznych preparatów, użycie naturalnych materiałów w zabiegach chirurgicznych taką gwarancję daje. Jest jedno istotne zastrzeżenie: decydując się na tego typu zabiegi bardzo ważny jest dobry wybór odpowiedniego lekarza, takiego, który ma dyplom z chirurgii plastycznej. O sukcesie ekologicznych operacji plastycznych decyduje talent i technika lekarza. Tutaj nie ma miejsca na wspomaganie się zewnętrznymi materiałami. Chirurg ma do dyspozycji jedynie tkanki pacjenta, strzykawkę lub skalpel. Są to bardzo plastyczne narzędzia, którymi można ciekawie modelować ciało i twarz, by wyglądały harmonijnie. O harmonię, naturalność wpisaną w trend eko coraz częściej pytają mnie pacjentki. Myślę, że opisane zabiegi są dla nich najlepszym wyborem.

Piotr Osuch, dr nauk medycznych, specjalista chirurgii plastycznej. Od 1996 roku związany z chirurgią plastyczną, rekonstrukcyjną i estetyczną najpierw w szpitalu przy ul. Banacha, a potem w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Prowadzi praktykę prywatną w LASERMED Centrum Chirurgii Plastycznej w Warszawie. www.drplastyk.pl