Po czym rozpoznać alergię na kurz ?
Alergia na roztocza, bywa określana jako choroba kaloryferowa, gdyż jej objawy dają o sobie najmocniej znać w okresie, gdy rozpoczynamy ogrzewanie mieszkań. Wśród tych najbardziej typowych wymienia się:
- nieżyt i świąd nosa;
- wodnisty katar;
- ataki kichania;
- łzawienie i ból oczu oraz ciężkość powiek;
- duszność i świszczący oddech;
- reakcje skórne: pokrzywka, zaczerwienienie, świąd, obrzęki.
Inne symptomy uczulenia to również:
- bóle głowy;
- uczucie zmęczenia i senności;
- zaburzenia koncentracji.
Objawy alergii nasilają się tuż po przebudzeniu oraz przed snem. Dają o sobie znać także w trakcie porządków domowych. Mijają, gdy wyjdziemy z pomieszczenia i zaczerpniemy świeżego powietrza. Symptomy uczulenia na kurz najsilniej odczuwamy jesienią i zimą. Najmniej dokuczliwe są latem, kiedy częściej wietrzymy mieszkania i przebywamy na świeżym powietrzu.
Skąd się to bierze ?
Jak to się właściwie dzieje, że tak niewielkie organizmy potrafią tak skutecznie utrudnić nam życie? Otóż, w ich odchodach znajdują się pewne rodzaje białek i to właśnie one wywołują reakcje uczuleniowe. Apogeum ich aktywności przypada na okres jesienno-zimowy, kiedy rzadziej otwieramy okna i wietrzymy mieszkania. Resztki odchodów roztoczy unoszą się wtedy w ciepłym, suchym powietrzu, a ułatwia im to ciepło wydzielane przez centralne ogrzewanie. Roztocza czują się też doskonale w środowisku wilgotnym i ciepłym, a ich pożywienie stanowi ludzki naskórek. Dlatego uczulenie na nie doskwiera nam najbardziej nocą, gdy leżymy w swoich łóżkach oraz tuż po przebudzeniu.
Jak sobie z tym radzić ?
Niestety, nawet przy systematycznym sprzątaniu mieszkania nie da się całkowicie usunąć roztoczy. Można jednak ułatwić sobie życie z alergią. Po pierwsze, sięgając po specjalistyczny środek dostępny bez recepty, który wycisza objawy i koi dolegliwości związane z wystąpieniem alergii na roztocza. Ponadto należy pamiętać o bardzo częstym i regularnym praniu, zmienianiu i wietrzeniu pościeli. Roztocza nie lubią chłodu. Niszczy je też świeże powietrze. Dbajmy więc o systematyczne wietrzenie mieszkania – szczególnie sypialni, czyli ich ulubionego pomieszczenia. Żywią się one resztkami naskórka, warto więc pamiętać o systematycznym peelingu skóry. Unikajmy też kładzenia się na łóżku, tuż po wysiłku fizycznym – przesiąknięta potem pościel, to doskonała pożywka dla roztoczy.