Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest jedną z najczęściej wybieranych form zabezpieczania się przed ciążą. Wiąże się to przede wszystkim z wieloma zaletami jakie płyną z właśnie tej metody. Do innych równie popularnych zaliczamy prezerwatywy i plastry hormonalne. Kobiety mogą korzystać także z wkładek domacicznych (tzw. pierścieni dopochwowych) i zastrzyków. Jakie są zalety każdej z tych metod?
Wiele kobiet wybiera sposób antykoncepcji po względem łatwości stosowania. Można powiedzieć, że pierścień dopochwowy jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ po poddaniu się prostemu zabiegowi założenia pierścienia nie trzeba robić już nic więcej. Podobnie jest z plastrami i zastrzykami, które po jednorazowej aplikacji dają ochronę nawet na okres od 1-3 miesięcy. Trochę więcej zachodu sprawiają tabletki antykoncepcyjne, ponieważ w ich przypadku należy pamiętać o codziennym zażywaniu jednej z nich o z góry ustalonej godzinie. Przy odrobinie dobrej woli nie jest to jednak trudne – wystarczy ustawić sobie przypomnienie lub budzik w telefonie. Najbardziej problematyczna wydaję się prezerwatywa, o której trzeba pamiętać przed każdym stosunkiem. Dodatkowo trzeba wiedzieć jak ją założyć, by spełniała swoje przeznaczenie. W tej metodzie niebezpieczeństwo tkwi między innymi w możliwości zerwania prezerwatywy podczas nakładania lub pęknięcia jej w trakcie stosunku.
Czy stosunek przerywany jest metodą antykoncepcji?
Sposób działania powyższych metod jest różny, ale dają one bardzo podobną skuteczność ochrony. Wśród nich celowo nie zawarliśmy tzw. stosunku przerywanego, ponieważ nie powinno się go nigdy traktować jako metodę antykoncepcji, ze względu na bardzo niską skuteczność. Jak pokazują badania statystyczne, wiele nieplanowanych ciąż pochodzi właśnie ze stosunku przerywanego.