Chociaż razem z partnerem dzielicie radość z seksu, to, niestety, na kobiecie głównie spoczywa odpowiedzialność za antykoncepcje. Dlatego warto, aby każda kobieta wiedziała, jakie środki są dostępne, jaka jest ich skuteczność oraz znała ich wady i zalety.

Pigułki antykoncepcyjne są najskuteczniejszymi obezpładniaczami. Zmieniają one właściwości śluzu szyjki macicy, czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników oraz hamują jajeczkowanie. Zaletami pigułki są: wysoka skuteczność, łatwość zażywania, regulacja długości cyklu miesiączkowego do 28 dni, zniesienie stanu napięcia przedmiesiączkowego, złagodzenie bólu menstruacyjnego i zmniejszenie krwawienia. Poza tym, pigułki zmniejszają ryzyko zapalenia przydatków, osteoporozy, zapalenia stawów oraz raka trzonu macicy czy jajników.

Ale – oprócz tego – mogą powodować migreny. W pierwszych dwóch, trzech miesiącach przyjmowania mogą pojawić się plamienia, nudności, bóle głowy i piersi. U niektórych kobiet, na początku, obniżają popęd płciowy, nieznacznie zwiększają apetyt, podnoszą ryzyko udaru i chorób zatorowo-zakrzepowych żył.

Nowością na rynku są zastrzyki hormonalne. Co 12 tygodni podaje się domięśniowo preparat Depoprovera. Zawiera on progesteragen. To hormon, który powstrzymuje jajeczkowanie. Powoli, jego dawka w organizmie zmniejsza się, aż do momentu, gdy trzeba wykonać kolejny zastrzyk. Jest to metoda dla kobiet, które nie mogą zażywać doustnych pigułek. Jest też dobra dla matek karmiących. Preparat jest wygodny. Działanie antykoncepcyjne następuje już następnego dnia po zastrzyku, zmniejsza uciążliwe dolegliwości, związane z napięciem przedmiesiączkowym, nie wpływa negatywnie na popęd seksualny, 5 – krotnie zmniejsza ryzyko enodometriozy. Zdarza się, że powoduje zaburzenia miesiączkowania, a w pierwszych dniach po iniekcji może występować ból głowy. Trzeba jednak uważać, gdyż przy długim stosowaniu wzrasta ryzyko osteoporozy,a po rezygnacji z tej metody, przez pół roku trudniej zajść w ciążę.

Następną nowością jest, pierwszy na świecie, antykoncepcyjny system transdermalny. Dzięki specjalnemu plastrowi, teraz o antykoncepcji trzeba pamiętać tylko raz w tygodniu. Plastry zawierają dwa rodzaje substancji hormonalnych: estrogen (etynostradiol) oraz progestagen (norelgestromin). Zapobiegają one owulacji, tzn. komórka jajowa nie jest uwalniana z jajnika, a tym samym – nie może zostać zapłodniona. Jest to cienki, beżowy elastyczny plaster w kształcie kwadratu o wymiarach 45 mm na 45 mm. Naklejony do skóry (przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu), uwalnia hormony, które dostają się bezpośrednio do krwioobiegu i zapobiegają zajściu w ciążę. Stosowanie plastra nie wymaga żadnych zmian w stylu życia kobiety. Doskonale przylega on do ciała i jest odporny na odklejanie. Bez problemu można z nim ćwiczyć, pływać czy brać kąpiel. Ta nowa metoda zapewnia pełną swobodę i komfort.

Dla aktywnych płciowo kobiet, o ustabilizowanej sytuacji osobistej, opracowano urządzenie pozwalające na przeprowadzanie w warunkach domowych testów in vitro, pozwalających z dość dużą precyzją ustalić dni płodne. Jest to elektroniczny kalkulator, umożliwiający określenie dni płodnych. Test polega na sporządzeniu profilu hormonalnego kobiecego cyklu, poprzez zautomatyzowane oznaczenie poziomu hormonów w porannej próbce moczu, za pomocą specjalnego testu jednorazowego użytku i odczytanie wyników w elektronicznym czytniku. Dni płodne, sygnalizuje zapalenie się czerwonej lampki i odpowiedni komunikat na wyświetlaczu. Dość wysoka cena, duża uciążliwość, jak i pracochłonność stosowania wymaga pewnej dozy samodyscypliny i ewentualnie – korzystania z innych form antykoncepcji w dniach płodnych. Istnieje spora ilość przeciwwskazań do stosowania tej metody. Szczególnie nie jest polecana młodym kobietom, prowadzącym nieustabilizowane współżycie płciowe, nie posiadającym stałego i odpowiedzialnego partnera oraz tym, u których występują inne przeciwwskazania do stosowania tej metody.

Jeśli nie zdecydujesz się na pigułki lub zastrzyk, pomyśl o wkładkach domacicznych, zwanych też spiralami. Są równie pewne, ale wygodniejsze – zakłada się je raz na 3-5 lat. Do dyspozycji mamy przede wszystkim wkładki z miedzią. Mają różne kształty: spirali, litery T lub cyfry 7 czy zaokrąglonego łuku. Wkładki poleca się paniom, które przynajmniej raz już rodziły i nie zamierzają w ciągu kilku lat zachodzić w ciążę. Raczej nie powinny z takiego środka korzystać panie, które nie współżyją regularnie lub – często zmieniają partnerów, gdyż wówczas istnieje większe ryzyko infekcji dróg rodnych.

Mirena – wkładka z hormonem. To hit wśród metod zapobiegania ciąży. Ma najwyższą skuteczność. Leczy również poważne ginekologiczne dolegliwości. Mirena ma kształt spirali z miniaturowym zbiorniczkiem z progestagenem. Stopniowo uwalniany hormon, powoduje gęstnienie śluzu szyjkowego a także hamuje narastanie błony śluzowej macicy. Uniemożliwia w ten sposób zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Takie wkładki są najskuteczniejsze, nie przeszkadzają przy współżyciu, działają długo i – tylko miejscowo. Mogą je spokojnie stosować kobiety karmiące piersią. Poza tym, spirala z hormonem zmniejsza ryzyko rozwoju mięśniaków, a także nowotworu trzonu macicy, zapobiega rozrostowi śluzówki macicy, a więc – też rozwojowi endometriozy. Jednak przez pierwszy miesiąc po założeniu spirala może powodować lekkie bóle podbrzusza, jej zakładanie czasem może być bolesne, niekiedy możliwe są plamienia. Trzeba mieć na uwadze fakt, że takie wkładki nie są odpowiednie dla pań z wadą macicy.

Autor: Demonka
Źródło: Tygodnik Kurier