Jeśli nie zdecydujesz się na pigułki lub zastrzyk, pomyśl o wkładkach domacicznych, zwanych też spiralami. Są równie pewne, ale wygodniejsze – zakłada się je raz na 3-5 lat. Do dyspozycji mamy – przede wszystkim – wkładki z miedzią. Mają one różne kształty: spirali, litery T, cyfry 7 lub zaokrąglonego łuku. Wkładki poleca się paniom, które przynajmniej raz już rodziły i nie zamierzają w ciągu kilku lat zachodzić w ciążę. Raczej nie powinny z takiego środka korzystać panie, które nie współżyją regularnie lub – często zmieniają partnerów, gdyż wówczas istnieje większe ryzyko infekcji dróg rodnych.

Mirena – wkładka z hormonem. To hit wśród metod zapobiegania ciąży. Ma najwyższą skuteczność. Leczy również poważne ginekologiczne dolegliwości. Mirena ma kształt spirali z miniaturowym zbiorniczkiem z progestagenem. Stopniowo uwalniany hormon, powoduje gęstnienie śluzu szyjkowego, a także hamuje narastanie błony śluzowej macicy. Uniemożliwia w ten sposób zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Takie wkładki są najskuteczniejsze, nie przeszkadzają przy współżyciu, działają długo i – tylko miejscowo. Mogą je spokojnie stosować kobiety karmiące piersią. Poza tym, spirala z hormonem zmniejsza ryzyko rozwoju mięśniaków, a także nowotworu trzonu macicy, zapobiega rozrostowi śluzówki macicy, a więc – też rozwojowi endometriozy. Jednak przez pierwszy miesiąc po założeniu, spirala może powodować lekkie bóle podbrzusza, jej zakładanie czasem może być bolesne, niekiedy możliwe są plamienia. Trzeba mieć na uwadze fakt, że takie wkładki nie są odpowiednie dla pań z wadą macicy.

Prezerwatywy są chyba napopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Większość prezerwatyw pokryta jest środkiem nawilżającym oraz plemnikobójczym. To zarazem mechaniczna i chemiczna zapora dla plemników, która uniemożliwia im dotarcie do macicy. Przed każdym zbliżeniem trzeba jednak zakładać nową. Wybór ich jest ogromny: kondomy mają bowiem różne kształty i rozmiary. Niektóre są dodatkowo nawilżone, inne wyposażone w wypustki wzbogacające doznania. Mają też różne kolory, a nawet smaki. Są niedrogie, nie oddziałują na cały organizm, chronią dodatkowo przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (także przed HIV). Zakładania prezerwatywy trzeba się nauczyć, bywa, że lateks uczula, prezerwatyw nie mogą używać też panowie, którzy cierpią na zaburzenia wzwodu. Istnieją różne rodzaje prezerwatyw, nie tylko te dla mężczyzn. Prezerwatywa dla kobiet to bardzo lekki i cienki plastik, nieco przypominający męską prezerwatywę, ale jest dopasowany do pochwy kobiety. Stanowi barierę pomiędzy penisem a pochwą i blokuje wejście do szyjki macicy tak, że sperma nie może się przedostać. Prezerwatywa dla kobiet, tak samo jak męska, chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie wymaga recepty, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jej minusy to zmniejszone odczucia w pochwie, potrzeba wcześniejszego zaplanowania, trudności związane z umieszczeniem jej na swoim miejscu. Poza tym, jest ona droższa od męskiej prezerwatywy i – trudniejsza do znalezienia 'po godzinach’.

Autor: Demonka
Źródło: Tygodnik Kurier