Bielactwo (Albinizm) – jakie są objawy i sposoby leczenia?

Bielactwo, to grupa schorzeń dziedzicznych lub nabytych. Zachodzi tu zaburzenie syntezy melaniny w skórze, włosach lub oczach. Jest to spowodowane brakiem enzymu nazywanego tyrozynazą.

Albinizm występuje u około 1 osoby na 39 tysięcy osób.

Czym objawia się bielactwo?

Wyróżniane są dwa rodzaje bielactwa – oczno-skórny (białe lub jasne włosy i skóra) oraz izolowaną postać oczną (nie występują zmiany w skórze i w oczach).

Pierwsze objawy bielactwa ocznego występują u dzieci zwykle w 2-3 miesiącu życia. Najczęściej jest to oczopląs nasilający się przy jasnym oświetleniu, nieco rzadziej występuje nadwrażliwość na światło. W późniejszym okresie rozwoju mogą wystąpić takie objawy, jak:

  • pogorszenie ostrości wzroku
  • zez
  • światłowstręt
  • przenikanie światła przez tęczówkę, po oświetleniu oczu, co jest skutkiem braku barwnika na tylnej powierzchni tęczówki

Niedorozwój plamki siatkówki powoduje w bielactwie oczopląs oraz pogorszenie ostrości wzroku.

Gdy pojawią się pierwsze objawy bielactwa

W sytuacji wystąpienia objawów mogących świadczyć o albinizmie, należy skonsultować się z lekarzem okulistą. Postawi on diagnozę i zaleci właściwe leczenie. Należy także chronić przed słońcem skórę oraz oczy.

Podczas wizyty u okulisty lekarz przeprowadza przede wszystkim wywiad, w czasie którego ustala występowanie typowych objawów takich, jak oczopląs lub światłowstręt. Dodatkowym charakterystycznym symptomem jest przenikanie światła przez tęczówkę oraz uwidacznianie się brzegu soczewki oraz wyrostków rzęskowych za tęczówką.

Sposobem na postawienie trafnej diagnozy jest także wziernikowe badanie dna oka. Pozwala ono stwierdzić brak barwnika w siatkówce, uwidocznić naczynia w naczyniówce oraz objawy niedorozwoju (hipoplazji) plamki siatkówki.

Sposoby leczenia bielactwa

Wyleczenie albinizmu nie jest możliwe. Konieczne jest przeprowadzenie pełnych badań okulistycznych w celu określenia wady wzroku oraz przepisania odpowiednich okularów ze szkłami fotochromowymi. Niekiedy u dzieci konieczne jest też leczenie zeza i oczopląsu, a w przypadku słabej ostrości wzroku zalecana jest rehabilitacja wzrokowa i pomoce dla słabowidzących. Ważnym elementem leczenia jest ochrona oczu oraz skóry przed działaniem promieni słonecznych.

Źródło: Centrum medyczne Macromedica