Szkolenia to nieodłączny element naszego rozwoju osobistego czy też stricte zawodowego. Uczestniczymy w nich, by nabyć nowe umiejętności i dowiedzieć się czegoś ciekawego o swojej branży, co możemy potem wykorzystać w życiu osobistym lub zawodowym. Szukamy więc szkoleń i trenerów, którzy dobrze nas przygotują z danego tematu. O to jakie cechy powinien posiadać dobry coach, zapytaliśmy specjalistów z tej dziedziny, czyli pracowników Domu Wiedzy – prężnie działającego przedsiębiorstwa, oferującego szkolenia z zakresu prawa pracy i HR.

1. Odpowiednie kwalifikacje

Niby sprawa oczywista, jednak wiele osób wciąż spotyka się z szkoleniowcami, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia warsztatów w konkretnym obszarze tematycznym. Problem ten występuje częściej przy tzw. „szkoleniach miękkich” niż w przypadku tych „twardych”, gdzie wiedza musi zostać zweryfikowana, a coach musi odpowiedzieć na szereg konkretnych pytań swoich kursantów. Na tego typu umiejętności składają się między innymi ukończone studia, dodatkowe kursy czy uczestnictwo w szkołach zajmujących się kształceniem trenerów. Obecnie największym problemem, z jakim zmaga się branża szkoleniowa, to nadmiar coachów, więc wybranie tego odpowiedniego wcale nie jest łatwe.

dom-wiedzy-fb-share

2. Doświadczenie

Specjaliści z Domu Wiedzy zdradzili nam również, że dobry trener to doświadczony trener. Najlepiej aby był on specjalistą w swojej branży i miał w swoim portfolio kilka sukcesów na niwie praktycznej – oczywiście popartych odpowiednimi referencjami. Takie osoby, które funkcjonują w branży wiele lat, mają za sobą również sytuacje kryzysowe i na pewno można się od nich dowiedzieć więcej, niż od takich, które posiadają jedynie wiedzę teoretyczną.

3. Komunikatywność

Coach zazwyczaj szkoli kilkuosobową grupę osób, do których musi dotrzeć i zachęcić je do słuchania. Łatwość nawiązywania kontaktów to umiejętność, którą możemy sprawdzić już przy rozmowie telefonicznej czy w cztery oczy. Jeżeli bez problemu dogadamy się z trenerem, to możemy przypuszczać, że tak samo będzie on docierał do naszych kursantów. Szkoleniowcy wiedzą, że pierwsze wrażenie jest ważne, dlatego też starają się oni prezentować jak najlepiej – nie tylko na rozmowach kwalifikacyjnych, ale też wszędzie, gdzie występują publicznie. Wielu osobom przychodzi to z większą łatwością, z uwagi na wrodzone predyspozycje – pozostałe muszą się tego nauczyć.

4. Stosunek do kursantów

Ostatnia niezbędna cecha dobrego szkoleniowca, jaką zdradzili nam specjaliści z Domu Wiedzy, dotyczy odpowiedniego podejścia do ludzi i przekazywania wiedzy w fachowy sposób. Niezwykle ważne jest, aby trener dowiedział się, jakie są potrzeby kursantów, wysłuchał czego chcą od szkolenia i poruszenia jakich zagadnień oczekują. Dobry coach wysłuchuje i cierpliwie odpowiada na pytania, nawet jeżeli dotyczą one kwestii wydawałoby się banalnych. A jeśli wprowadzi przy tym trochę humoru i rozluźnienia do dyskusji, to na pewno przekona do siebie tych, którzy nie mieli pewności co do trafności wyboru.

Mimo rosnącej liczby trenerów różnych dziedzin, wciąż dobry szkoleniowiec jest na wagę złota. Często to właśnie jego osoba przyciąga do szkolenia setki lub tysiące ludzi, którzy potrafią później zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Pakiet cech, który został pokazany powyżej, jest tak naprawdę podstawowym, jaki trener powinien posiadać – swego rodzaju bazą, na której można później budować. W końcu na pewno moglibyśmy z głowy wymienić coś „ekstra”, co byłoby kolejną wartością dodaną do każdego szkolenia.