Wielki Mur Chiński o długości 6300 kilometrów, „Terakotowa Armia”, pogrzebana w ziemi razem z pierwszym cesarzem z dynastii Qin, potężne, majestatyczne pałace cesarzy z dynastii Ming i Qing, świętą górę taoistów Wudang Shan, świętą górę buddystów Emei Shan, stworzony setek lat temu system irygacyjny Dujianyan, wspaniały rezerwat przyrody Huanglong, klasyczne ogrody miasta Suzhou itp., itd.
Wszystkie te skarby kultury i przyrody to dziedzictwo narodu chińskiego i całego świata. W 1972 roku w czasie siedemnastej konferencji UNESCO w Paryżu przyjęto konwencję o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.
Trzydzieści dwa lata wytrwałej pracy w tej dziedzinie, przyniosło wspaniale rezultaty na całym świecie. Międzynarodowa społeczność uratowała przed zniszczeniem, zabezpieczyła, czy po prostu wprowadziła na listę UNESCO wiele niezwykłych zabytków kultury i pomników przyrody. W 1985 roku Chiny podpisały paryską konwencje, a do czerwca 2004 roku ponad 177 krajów z całego świata, przyłączyło się do tego niezwykłego ruchu.
Na listę Światowego Dziedzictwa wprowadzono 754 obiektów kulturowych i przyrodniczych, z czego 29 znajduje się w Chinach.
Artykuły, mapy i liczne ilustracje znajdujące się w tym albumie mają za zadanie w możliwie pełny sposób, ukazać 29 znajdujących się na terytorium Chin obiektów Światowego Dziedzictwa. Każdy jest dokładnie opisany pod względem geograficznym, historycznym, naukowym, artystycznym i ochrony środowiska.
CHINY. ŚWIATOWE DZIEDZICTWO LUDZKOŚCI
Tłumaczenie: Piotr Cieśla
Wydawca: Bellona
188 stron
format 205×295 mm
oprawa twarda
cena det. 65,00 zł