Aby dotrzeć do ostatniego etapu musisz dobrze się przygotować do każdego z nich i umieć „sprzedać” swoją wiedzę i umiejętności, wykazać się pomysłowością, podkreślić swoje walory osobiste, a także wykazać się umiejętnościami niezbędnymi do wykonywania pracy na stanowisku, o które sie ubiegasz.
Miej na uwadze to, że na stanowisko, o które się starasz, może być jeszcze 100 innych kandydatów, toteż Twoje przygotowanie, prawidłowo sporządzone dokumenty aplikacyjne, będą świadczyć o Twoim powodzeniu.
Biorąc pod uwagę sporządzenie dokumentów aplikacyjnych, warto, byś zadbał o każdy najmniejszy szczegół. Nie mogą w nich znaleźć się przejęzyczenia, literówki, nieodpowiedni układ całego dokumentu – pamiętaj, że takie szczegóły mogą przekreślić Twoją szansę na zdobycie interesującej Cię pracy. Wydaje się to banalne, ale niestety tak jest.
Dowiedz się dokładnie, do jakiej osoby masz skierować swoje podanie, jakie ona zajmuje stanowisko pracy, jaki jest adres firmy, są to istotne elementy.
Pomyłka w tak istotnych sprawach będzie traktowana bardzo niesmacznie. Skierowanie dokumentów do niewłaściwej osoby, już na wstępie przekreśli Twoją szansę na przystąpienie do rozmowy z pracodawcą. Pamiętaj, że podanie jest pierwszym i bardzo ważnym kontaktem z przyszłym potencjalnym pracodawcą.
Nie przepisuj, więc gotowych wzorów z Internetu, od znajomych. Ma ono być oryginalnie sporządzone przez Ciebie. Wierz mi, że zawodowcy, którzy kilka lat biorą udział w przeprowadzaniu rekrutacji, potrafią od razu dostrzec, jakie dokumenty są kopią, a jakie starannie przygotowane przez kandydata.
Następnie, jeśli wysyłasz dokumenty aplikacyjne do kilku pracodawców, przyłóż się do ich sporządzenia bardzo starannie. Łatwo, bowiem o pomyłkę w przypisaniu niewłaściwej osoby do danej firmy.
Osoba czytająca Twój dokument aplikacyjny, ujrzawszy taką pomyłkę nie będzie zadowolona z faktu, że poza tym, że ubiegasz się o pracę na danym stanowisku w jej firmie, to jeszcze w kilku innych.
Pracodawcy nie lubią kandydatów, którzy nie starają się o posadą wyłącznie u nich. Skoro nie dałeś rady z zaadresowaniem kilku dokumentów, to jak sprostasz trudniejszym zadaniom? Zatem przed wysłaniem podań przeczytaj je jeszcze kilka razy. Możesz również dać je innej osobie, która być może wypatrzy ewentualne błędy.
Jeśli przejdziesz do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, a tego Ci z całego serca życzę, pamiętaj, że mowa Twojego ciała przez pierwsze 120 sekund będzie ważyła o przejściu do kolejnego etapu. Dużą rolę odgrywa mimika, gesty, postawa ciała, ton głosu.
To zaważy nad tym czy pracodawca przeprowadzi z Tobą dłuższą rozmowę, czy też podziękuje Ci po niedługiej chwili i będzie obiecał, że zadzwoni. Ważne by być pogodnym, ładnie się przywitać, sensownie prowadzić rozmowę.
Kiedy dostaniesz zaproszenie do przystąpienia do testów, to w momencie ich wypełniania nie narzekaj na "dziwne" pytania, nie krytykuj na głos, nie oceniaj, czy to ma sens, czy też nie, nie rozmawiaj z innymi kandydatami.
Takie zachowanie przyczyni się do Twojej porażki i chociaż nikt nie zwróci Tobie uwagi, to zaproszenia do kolejnego etapu już nie otrzymasz.
Biorąc udział w ćwiczeniach, jedyną i podstawową zasadą jest umiejętne zorganizowanie sobie pracy. W pierwszej kolejności wykonanie zadań najłatwiejszych, by zostało dużo czasu na te bardziej skomplikowane.
W pracy grupowej natomiast wykaż się umiejętnością wyrażania swojego zdania, respektowania wypowiedzi innych osób i dochodzenia do kompromisu.
Bądź dobrym słuchaczem, ale również sensownym mówcą. Każda z tych umiejętności jest wysoko oceniana przez rekruterów, toteż pracuj nad tym.
By dobrze wykazać się już w ostatnim etapie procesu rekrutacyjnego, zasięgnij wiedzy dotyczącej firmy.
Dowiedz się, jak przebiega tam praca, jacy ludzie pracują i jakich się poszukuje, jakie są relacje szefa z podwładnymi, czego najlepiej nie poruszać w rozmowach, itd. Dobrym źródłem informacji są przede wszystkim zatrudnione tam osoby.
Wiedza ta jest niezbędna. Poza tym, nie posiadając jej można by znaleźć się w bardzo niefortunnym położeniu, z którego trudno wybrnąć.
—
Artykuł pochodzi ze strony www.porady.implesite.pl