Hiperglikemia jest stanem, w którym poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki. Może ona występować zarówno u osób zdrowych, jak i borykających się z cukrzycą.
Objawy hiperglikemii
Najczęstsze objawy hiperglikemii to wzmożone pragnienie połączone z częstszym niż zwykle oddawaniem moczu. Ponadto osoba taka może być nerwowa i rozdrażniona, senna, apatyczna, a także mieć problemy z koncentracją. Niekiedy mogą pojawić się także bóle głowy i nudności. Niestety objawy te są mało charakterystyczne, dlatego bardzo często hiperglikemia jest lekceważona. Zbyt długo utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do utraty wzroku, niewydolności nerek, zaburzeń rytmu serca, śpiączki, zakrzepicy, obrzęku płuc, wstrząsu krwotocznego, utraty przytomności, a nawet do zgonu.
Jakie są przyczyny hiperglikemii?
Przyczyny hiperglikemii u osób chorych na cukrzyce są dość zróżnicowane. W zależności od stanu zdrowia, może ona pojawić się w wyniku:
- błędu dietetycznego,
- pominięcia dawki leku lub złego doboru dawki,
- zbyt małej lub zbyt dużej aktywności fizycznej,
- stresu,
- różnego rodzaju infekcji,
- przyjmowania niektórych leków.
U osób zdrowych przyczyną hiperglikemii może być nietolerancja glukozy lub prowadzący do cukrzycy stan przedcukrzycowy.
Jak rozpoznać hiperglikemię?
Podejrzewając hiperglikemię należy wykonać pomiar glukozy we krwi. Dla zdrowego człowieka glikemia na czczo powinna wynosić 70-99 mg/dl, a 2 godziny po posiłku nie powinna przekraczać 140 mg/dl. U osoby chorującej na cukrzycę nie powinna ona wynosić na czczo więcej nić 110 mg/dl, a 2 godziny po posiłku nie może przekraczać wartości 160 mg/dl.
Co zrobić, gdy pojawi się hiperglikemia?
Hiperglikemia jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu, dlatego osoba, która ją u siebie rozpozna, powinna wstrzyknąć sobie tzw. korektę, czyli dodatkową dawkę insuliny. W przypadku osób, u których cukrzyca jest nierozpoznana, niezbędna jest wizyta u lekarza. W zależności od stanu osoby cierpiącej na hiperglikemię (wynik nie może przekraczać 250 mg/dl), może ona podjąć także inne działania pozwalające na obniżenie poziomu cukru we krwi, np.:
- nieforsowne ćwiczenia fizyczne przez ok. 10 minut,
- wypicie dużej ilości płynów, najlepiej wody z solą.
Jeśli podjęte działania nie przynoszą efektów i glikemia stale narasta, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli stan chorego jest poważny, np. stracił on przytomność, ma przyspieszone tętno i suchą skórę, konieczne jest wezwanie pogotowia, a w międzyczasie należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej, regularnie sprawdzać oddech i tętno, a także przykryć w celu zatrzymania ciepła.