Czym są i jak stosować kosmetyki mineralne?

Dziś koncerny kosmetyczne, a za nimi drogerie oferują całe serie różnorodnych kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Na sklepowych półkach możemy wybierać pomiędzy kosmetykami przeznaczonymi do różnego rodzaju cery czy wieku. Kupować możemy również kosmetyki o zróżnicowanym składzie.

Tak szeroki wybór sprawia, że chociaż każda z nas może dopasować preparaty upiększające do swoich potrzeb, to ich wybór nie jest łatwy. Warto więc wiedzieć, co oferują firmy kosmetyczne oraz czym różnią się poszczególna rodzaje kosmetyków. W ostatnim czasie jednym z głównych hitów, o którym warto wiedzieć więcej, są kosmetyki mineralne. Ich użytkowniczki zapewniają, że posiadają one same zalety. Czy jednak na pewno tak jest? Zobacz, czym są i jak używać kosmetyków mineralnych.

Czym są kosmetyki mineralne?

Moda na kosmetyki mineralne przywędrowała do nas zza oceanu. Ten rodzaj preparatów upiększających powstał w Stanach Zjednoczonych. Kosmetyki mineralne tworzone są ze starannie oczyszczonych i zmielonych minerałów, które znajdują się we wnętrzu ziemi. Do tych składników dodawane są pigmenty, które pozwalają na uzyskanie różnych kolorów. Dzięki temu kosmetyki mineralne można wykorzystywać przy kolorowym makijażu.

Kto może używać kosmetyków mineralnych?

W pierwotnym założeniu kosmetyki mineralne przeznaczone były dla osób o skórze delikatnej i wrażliwej. Stosować można je po zabiegach kosmetycznych i dermatologicznych na cerę, takich jak mikrodermabrazja, peeling laserowy czy botoks. Ich delikatna formuła umożliwia również ich stosowanie po operacjach plastycznych i dermatologicznych twarzy.  W dalszej kolejność polecane są one do cery trądzikowej i alergicznej. Dziś jednak przeznaczenie kosmetyków mineralnych znacznie ewoluowało. Ich rosnącą popularność sprawia, że z zalet tych preparatów korzystają panie o różnych rodzaju cery.

Kosmetyki mineralne = kosmetyki naturalne

Kosmetyki mineralne można nazywać również tymi naturalnymi. Wynika to z tego, że w ich składzie nie znajdziemy substancji konserwujących, olejów, wosków czy środków zapachowych. Producenci kosmetyków mineralnych podają, że ich produkty w 100% pochodzą z natury i składają się z krystalicznie czystych minerałów.

Przy produkcji kosmetyków mineralnych zazwyczaj wykorzystują się tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika, kolorowe pigmenty o pochodzeniu naturalnym np. tlenki żelaza, chromy, maganianu czy ultramayny.

Trzeba jednak wiedzieć, że coraz częściej w składzie kosmetyków mineralnych znajdziemy śladowe ilości substancji syntetycznych. Wynika to z tego, że niektóre z nich nie mają swojego odpowiednika w naturze, a znacząco poprawiają właściwości preparatu np. pielęgnacyjne czy aplikacyjne. Substancje syntetyczne w kosmetykach mineralnych stosowane są również wtedy, gdy mają one podobne właściwości do tych naturalnych, a są od nich bezpieczniejsze np. z powodu mniejszej ilości zanieczyszczeń. Chcąc mieć pewność, że mimo zawartości niektórych substancji chemicznych kosmetyki nadal są tymi mineralnymi, należy szukać preparatów certyfikowanych. Organizacje zajmujące się certyfikacja kosmetyków naturalnych i organicznych to m.in. NaTure oraz Cosmos.

Kosmetyki mineralne – co można znaleźć w ich składzie?

Chociaż w kosmetykach mineralnych możemy znaleźć pewne substancje chemiczne, to jednak w głównej mierze nadal są one naturalne. Podstawie składniki kosmetyków mineralnych to:

  • mika – jej zadaniem jest rozświetlenie cery oraz optyczne spłycanie drobnych zmarszczek, mika nadaje cerze satynowy lub perłowy połysk;
  • tlenek cynku – jego właściwości są antybakteryjne, kojące i ściągające; tlenek cynku wysusza również wypryski oraz pomaga w gojeniu się zmian skórnych; składnik ten bardzo często znajdziemy w podkładach mineralnych oraz cieniach do powiek;
  • dwutlenek tytanu – jest to naturalny filtr przeciwsłoneczny o wysokości ok. 15 SPF, który dodatkowo ma właściwości kryjące, antybakteryjne i regulujące wydzielanie się sebum; dwutlenek tytanu znajdziemy głównie w podkładach mineralnych;
  • tlenki żelaza – ich zadaniem jest nadawanie odpowiednich kolorów kosmetykom mineralnym; dzięki temu, że są naturalne, nie podrażniają one skóry;
  • biel cynkowa i tytanowa – decyduje o natężeniu koloru kosmetyków naturalnych; im jest jej więcej, tym jaśniejszy jest odcień pudru.

Kosmetyki mineralne – co trzeba o nich wiedzieć?

Kosmetyki mineralne są niezwykle sypie, dlatego przy pierwszym kontakcie wiele osób może nie wiedzieć jak je nakładać. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo dobrze łączą się one ze skórą i bez problemu można nakładać je tradycyjnymi pędzlami. Do ich zalet należy również to, że są wydajne oraz nie brudzą ubrań.

Kosmetyki mineralne można nakładać warstwowo, dzięki temu z powodzeniem mogą zamaskować problemy skórne i to bez ryzyka uzyskania brzydkiego efektu maski. Aby do niego nie doprowadzić, produkt należy nakładać i rozprowadzać pędzlem wykonując okrężne ruchy. Dzięki temu wciera się kosmetyk w skórę i uzyskuje maksymalne krycie.

Jak wykonać makijaż kosmetykami mineralnymi?

W przypadku, gdy zdecydujesz się na zakup kosmetyków mineralnych, pamiętaj, że wykonanie nimi makijażu różni się od nakładania tradycyjnych kolorowych kosmetyków. Przede wszystkim wymaga większej sprawności. Makijaż kosmetykami mineralnymi wykonuje się przy użyciu pędzla, którego nie należy wkładać do słoiczka z kosmetykami. Proszek należy wsypać na zakrętkę i następnie nabierać pędzlem, strzepując wcześniej nadmiar pudru. Pominięcie tego etapu sprawia, że na twarzy pozostaną mało estetyczne smugi, spowodowane nabraniem zbyt dużej ilości preparatu.

W przypadku nakładania podkładu mineralnego najlepiej stosować pędzel flat top lub kabuk. Ten pierwszy zapewnia mocniejsze krycie, ten drugi jest miększy i delikatniejszy. Przed nałożeniem podkładu trzeba też pamiętać, aby nawilżyć cerę kremem i odczekać aż on się dobrze wchłonie. Podobnie jak puder nakłada się podkład mineralny. Mineralne cienie do powiek można natomiast nakładać na mokro lub na sucho. Przy pierwszym rozwiązaniu uzyskuje się intensywny kolor, cienie nakładane na sucho są bardziej stonowane.

Mineralne kosmetyki, które możesz wykorzystać do wykonania makijażu to: pudry, podkłady, korektory, cienie do powiek, róże, bronzery, tusze i eyelinery.