Dieta dla nastolatka – co wybrać, a czego unikać?

Tych produktów się strzeż!

Przede wszystkim, dieta młodego człowieka, którego organizm nieustannie się rozwija, powinna być bogata w lekkostrawne posiłki, duże ilości owoców i warzyw. Bezwzględnie należy ograniczyć ilość wysoko przetworzonej żywności, do której zalicza się fast food, słodycze, gazowane napoje oraz słone przekąski smażone na głębokim tłuszczu. W przypadku mięsa należy zamienić wieprzowinę na drób, tak by nastolatek jadł 3-4 posiłki tygodniowo zawierające mięso z drobiu (kurczak, indyk, kaczka).

Słodycze i drobne przekąski można zastąpić świeżymi owocami (jabłka, gruszki, śliwki) lub suszonymi bakaliami (orzechy, rodzynki, prażone ziarna słonecznika i dyni). Jednak wiele rodziców ma problem, jak atrakcyjnie podać obiad swemu dziecku, które narzeka na powtarzające się posiłki lub monotonne smaki. Mowa o daniach z kurczaka, którego Polacy często przygotowują na dwa sposoby: smażonego na patelni lub w całości pieczonego w piekarniku. Czasami brakuje tylko wyobraźni lub wyraźnej inspiracji, aby przygotować pyszny i zdrowy posiłek.

basketball-888531_1280

Chrupiące skrzydełka

Przepis na skrzydełka z kurczaka w miodzie to świetna alternatywa dla popularnych przekąsek barowych lub urozmaicanie obiadu. Przygotowanie mięsa zajmuje zaledwie kilka minut. Kilogram skrzydełek należy zamarynować w sosie miodowym (6 łyżek oleju, 2 łyżki miodu, 3 łyżki keczupu, po łyżeczce słodkiej i ostrej papryki, 2 ząbki czosnku oraz odrobina soli i pieprzu) i pozostawić na kilka godzin (a najlepiej włożyć je do lodówki na cała noc). Skrzydełka należy piec w temperaturze 200 stopni przez około godziny. Można je podawać jako dodatek do obiadu (świetnie komponuje się z ryżem i sałatką z kapusty pekińskiej) lub jako samodzielną przystawkę (więcej informacji znajdziesz na: http://zagrodowy.pl/chrupiace-skrzydelka-w-sosie-bbq-z-miodem-i-chili/).

Dlaczego drób?

Z kilku prostych powodów: zawiera on znacznie więcej wysoko przyswajalnego białka i ponad pięć razy mniej niezdrowego tłuszczu niż wieprzowina. Mięso z kurczaka jest bogate w cynk, potas i magnes, które znacząco wpływają na pracę mózgu, zaś witaminy z grupy B wspomagają metabolizm, wpływając na wzrost i rozwój komórek ludzkiego ciała. Dania z kurczaka są lekkostrawne, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Warto włączyć je do codziennej diety swojej pociechy, by zapewnić jej w ten sposób zrównoważony rozwój całego organizmu.