Dieta na sezon wiosna lato – co jeść?

Wiosna zawitała do nas na dobre, a lato już zbliża się wielkimi krokami. Wyższe temperatury oraz słoneczne dni sprawiają, że coraz więcej czasu chcemy spędzać na zewnątrz. Za niedługo rozpocznie się również czas wakacyjnego wypoczynku. Część z nas spędzi go na plaży nad morzem lub jeziorem. Jeśli w stroju kąpielowym chce się więc wyglądać idealnie, pora rozpocząć przygotowania.

Te powinny objąć nie tylko ćwiczenia pozwalające wymodelować sylwetkę, ale i dietę, która sprawi, że organizm zregeneruje się po zimie i będzie miał siłę na wiosenno-letnie aktywności. Wraz z nadejściem wiosny warto więc przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym, odstawić ciężkie i tłuste postawy i wprowadzić do jadłospisu nowalijki. Zobacz, jak powinna wygląda dieta na sezon wiosna- lato.

Dieta na sezon wiosna-lato: dlaczego warto o nią zadbać?

Nasze nawyki żywieniowe w dużej mierze dostosowują się do pory roku. Zimą i jesienią jemy więcej i chętniej. Przyczyniają się do tego niskie temperatury, mróz, śnieg oraz brak aktywności fizycznej. Wiele osób zimą zjada również sezonowy smutek, który wywołuje mała ilość światła słonecznego. W zimowe i jesienne dni nasze menu jest również bardziej treściwe. Zupełnie inaczej jest latem i wiosna. Wtedy to potrzebujemy energii do działania, a wysokie temperatury sprawiają, że jeść chce nam się mniej. Planując swoją dietę, warto wiedzieć o tych zależnościach i dostosować spożywane produkty do pory roku.

Co jeść w sezonie wiosna – lato?

Zima oraz przesilenie wiosenne sprawia, że nasz organizm jest zmęczony i osłabiony. Bardzo często brakuje mu energii do działania, a dodatkowo zmagamy się z takimi problemami, jak łamiące się włosy i paznokcie. Dlatego też wraz z początkiem wiosny warto przygotować jadłospis, który pozwoli na szybkie uzupełnienie witamin i minerałów. Ważne jest także oczyszczanie organizmu z toksyn i szkodliwych substancji. Dzięki temu minerały i witaminy będą się lepiej wchłaniać. Na wiosnę warto jeść przede wszystkim produkty bogate w węglowodany i białka (w proporcjach 2:1) oraz błonnik. Dobrze jest także zadbać, aby większość produktów spożywana była na surowo, dzięki temu nie stracą swoich właściwości odżywczych.

Dieta na sezon wiosna – lato: jak oczyścić organizm?

Wiosenną dietę warto rozpocząć od oczyszczenia organizmu. Sposobów na to jest całe mnóstwo. Jeśli jednak chce się prosto i szybko pozbyć szkodliwych substancji z organizmu, należy postawić na wyeliminowanie z diety słodyczy, napojów gazowanych i tych na bazie kofeiny oraz energetyków. Przyczyniają się one do osłabienia organizmu oraz wypłukują z niego cenne pierwiastki. Po oczyszczeniu organizm jest przygotowany do tego, aby przyjąć nową porcję witamin oraz minerałów.

Ile posiłków jeść wiosną i latem?

Wiosenno-letnia dieta podpowiada, że idealnie jest spożywać 5 posiłków dziennie, które w upalne letnie dni zredukuje się do 4. Należy pamiętać, że najważniejszym posiłkiem, którego nie można opuścić, zawsze jest śniadanie. Ważne jest również dostarczenie do organizmu wody, kiedy jest gorąco, tracimy jej o wiele więcej. Stąd też w sezonie wiosna-lato najlepiej jest przyjmować ok. 2 litrów płynów dziennie. Wiosną i latem warto pić głównie wodę mineralną lub źródlaną, naturalne mrożone herbaty owocowe, zielone lub czerwone. Wskazane jest natomiast unikanie kawy, słodzonych i gazowanych napojów oraz alkoholu. Zbyt duża liczba takich płynów może prowadzić do odwodnienia organizmu.

Dieta wiosna-lato: jakich produktów nie może zabraknąć w jadłospisie?

Wiosenno – letni jadłospis powinien bazować głównie na owocach i warzywach. Ich bogaty wybór sprawia, że można z nich przygotować oryginalne i smaczne potrawy, które trafią w gusta nie tylko wegetarian. Trzeba jednak pamiętać, że dieta wiosna-lato to nie tylko produkty roślinne. Ważny jest także nabiał, który warto spożywać w postaci jajek (nie tylko kurzych) oraz serów. Produkty te dostarczają do organizmu wielu składników odżywczych, które tracimy w czasie zimy.

Kolejnymi produktami ważnymi w diecie na sezon wiosna – lato są te zbożowe. W tym zakresie dietetycy polecają przede wszystkim włączyć do jadłospisu musli, kiełki zbóż oraz pieczywo, makarony i inne wypieki pełnoziarniste.

Latem i wiosna nie ma też co rezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego. W codziennym jadłospisie powinny królować chude mięsa, ryby, a także owoce morza.

Warto również zatroszczyć się o odpowiednią ilość cukru, dodaje on energii i będzie pobudzać do działania. Najlepszym dostarczycielem cukru jest gorzka czekolada oraz owoce. Nie jedz ich jednak za dużo, ponieważ negatywnie mogą wpłynąć na sylwetkę.

Jakie warzywa i owoce jeść w diecie na sezon wiosna-lato?

Bogactwo owoców i warzyw w sezonie wiosenno-letnim sprawia, że trudno ich nie włączyć do codziennego menu. Warto jednak wybierać te owoce i warzywa, które będą pozytywnie wpływać na organizm. Wiosną i latem jedzmy więc botwinkę, rzodkiewkę, natkę pietruszki, szczaw oraz rukolę. Nie pomijamy też brokułu, kalafiora, papryki, pomidorów, cukinii, sałat oraz marchewki. Warzywa można jeść same lub łączyć z rybą/mięsem. Jeśli chcesz, aby były one jeszcze zdrowsze, możesz przyrządzać je na parze. Dzięki temu, że nie będą one miały bezpośredniego kontaktu z wodą, nie utracą minerałów i witamin.

Owoce, które powinny znaleźć się w diecie na sezon wiosna-lato to: truskawki, maliny, czereśnie, arbuzy oraz jagody. Możesz spożywać je świeże, jako dodatek do ulubionych dań czy w formie koktajli. Pamiętaj jednak, aby nie jeść owoców bezpośrednio przed snem. Z racji tego, że zawierają one duże ilości cukrów prostych, mogą nie zostać do końca strawione i w formie tłuszczu odkładać się w orgazmie.

Wiosna i lato to idealny czas na zregenerowanie organizmu i uzupełnienie braków w zakresie podstawowych składników odżywczych. Dzięki dobrze przygotowanej i zbilansowanej diecie będziemy mieć więcej energii i zapału. Odżywiony organizm będzie również doskonale przygotowany do sezonu jesienno-zimowego, w którym czekają go zagrożenia ze strony wirusów, bakterii czy grzybów. Właściwa dieta w sezonie wiosna-lato pozwoli wzmocnić jego odporność oraz uchronić przed typowymi chorobami okresu jesiennego, takimi jak przeziębienie czy grypa.