Obiecujesz sobie, że przez pierwsze pół roku będziesz karmić wyłącznie piersią. Frustrujesz się, kiedy nie masz siły wstać kolejny raz. Masz wyrzuty sumienia, jeśli chcesz spędzić chwilę wyłącznie sama ze sobą. Smucisz się, że będziesz musiała podać dziecku gotową mieszankę.
Odpuść sobie. Domowy Bank Mleka to sposób na to, by malec zawsze miał przygotowany posiłek. Nawet jeśli będziesz u kosmetyczki lub wyskoczycie z partnerem na romantyczną kolację.
Jak odciągać pokarm z piersi?
Odciąganie pokarmu to także dobry sposób na to, by poradzić sobie z jego nadprodukcją. A można to zrobić na dwa sposoby: ręcznie i z pomocą laktatora. Obojętnie na który sposób się zdecydujesz, przed odciąganiem mleka musisz dokładnie umyć ręce wodą i mydłem. Zapewnij sobie także dobre warunki. Rozsiądź w fotelu, puść relaksującą muzykę. W ten sposób pobudzisz odruch wypływu pokarmu. Stres i hałas nie będą najlepszymi sprzymierzeńcami.
Jeśli odciągasz pokarm ręcznie, uciskaj pierś delikatnie. Mniej więcej 2-3 centymetry od brodawki. Ogólnie każda kobieta ma inaczej zbudowaną sieć mlecznych przewodów, dlatego najlepszym sposobem jest po prostu próbować.
Prostszą metodą jest odciąganie pokarmu z użyciem laktatora. Ich sposoby użycia są ściśle związane z rodzajem urządzenia. W nowoczesnych przyrządach, co jest bardzo wygodne, można samodzielnie regulować siłę ssania. Niezależnie od rodzaju laktatora należy pamiętać o tym, by dobrze ułożyć pierś. To pozwoli na swobodny przepływ pokarmu.
Jak przechowywać pokarm?
Przede wszystkim – naczynie w którym będzie przechowywany pokarm dla malucha musi być sterylne. Jeśli zamierzasz podać mleko dziecku za kilka dni, to koniecznie umieść na nim naklejkę z datą i godziną odciągnięcia oraz terminem przydatności do spożycia. W ten sposób unikniesz pomyłki, która mogła by skończyć się zbędnym problemem żołądkowym pociechy.
Pamiętaj, że okres przydatności do spożycia mleka różni się w przypadku dzieci urodzonych o czasie, jak i wcześniaków i chorych maluchów. Dla przykładu: mleko przechowywane w temperaturze pokojowej (25°C – 37 °C) można zdrowemu maluchowi podać najpóźniej w cztery godziny od odciągnięcia. To samo mleko wcześniakowi można podać zaledwie w ciągu godziny.
Mleko w lodówce (4°C) z zamiarem podania zdrowemu dziecku, może być przechowywane do 5 dni. Termin ten skraca się do 4 dni, jeśli nasz maluch jest wcześniakiem.
Najdłużej mleko może być przechowywane w zamrażarce (-18°C do – 20 °C). W takiej temperaturze pokarm zdrowego dziecka będzie przydatny około pół roku. Czyli dwa razy krócej, niż pokarm dla malucha chorego. Pamiętaj o tym, by nie zamrażać ponownie raz rozmrożonego pokarmu.