antykoncepcja

Fakty i mity na temat antykoncepcji dla matek karmiących

Pary przeważnie chcą odłożyć decyzję o kolejnym dziecku na później, a jednocześnie pragną powrócić do aktywnego życia seksualnego. Mitem jest twierdzenie, że karmienie piersią w pełni zabezpiecza przed zajściem w ciążę.  Wydzielany podczas laktacji hormon – prolaktyna hamuje jajeczkowanie, zwłaszcza…

Antykoncepcja hormonalna

  Tabletki antykoncepcyjne dostępne są zazwyczaj w opakowaniach 21 tabletek na 21 dni, po których następuje 7-dniowa przerwa., podczas której występuje krwawienie. Przyjmowanie środka należy w każdym przypadku rozpocząć po konsultacji z lekarzem ginekologiem – zresztą preparaty te dostępne są…

Jeśli nie chcesz dziecka

  Ale co tu zrobić, żeby nie rezygnować z przyjemności nocnych, a czasem i dziennych, harców na golasa i aby nie trzeba było za dziewięć miesięcy prać tysięcy pieluszek ?   Powszechnie wiadomo, że jedyną skuteczną metodą antykoncepcyjną jest "szklanka…

Życie seksualne i antykoncepcja w dzisiejszej Polsce

1. WprowadzenieŻycie seksualne – i, w konsekwencji, stosowanie środków antykoncepcyjnych, zawsze i wszędzie podlegało silnym presjom moralnym i społecznym, regulacjom prawnym i religijnym. Bez przesady można powiedzieć, że ta sfera ludzkiego życia jest tak kluczowa dla życia społecznego, że rzadko…

Antykoncepcja dla kobiety, nie odwrotnie!

Dlaczego powstały plastry?Plastry EVRA powstały z myślą o współczesnej kobiecie i wysokim zabezpieczeniu jej przed nieplanowaną ciążą. Równie ważne było ułatwienie życia. Metoda ta powstała w odpowiedzi na obowiązujące trendy, nakazujące nauce szukać rozwiązań, które podporządkowałyby antykoncepcję kobiecie. To podejście…

Antykoncepcja od A do Z część 1

Chociaż razem z partnerem dzielicie radość z seksu, to, niestety, na kobiecie głównie spoczywa odpowiedzialność za antykoncepcje. Dlatego warto, aby każda kobieta wiedziała, jakie środki są dostępne, jaka jest ich skuteczność oraz znała ich wady i zalety. Pigułki antykoncepcyjne są…

Antykoncepcja od A do Z część 2

Jeśli nie zdecydujesz się na pigułki lub zastrzyk, pomyśl o wkładkach domacicznych, zwanych też spiralami. Są równie pewne, ale wygodniejsze – zakłada się je raz na 3-5 lat. Do dyspozycji mamy – przede wszystkim – wkładki z miedzią. Mają one…