Grypa – co warto o niej wiedzieć?

Grypa to wirusowa zakaźna choroba układu oddechowego o zazwyczaj ostrym przebiegu, przenoszona drogą kropelkową. Warto pamiętać, że niedoleczenie grypy może mieć poważne konsekwencje ze względu na groźne powikłania. Zobacz, jakie są objawy grypy i jak sobie z nią poradzić.

Grypa – co ją powoduje?

Grypa jest chorobą wirusową. Charakteryzuje się dużą zmiennością, przez co niełatwo znaleźć na nią skuteczną szczepionkę. Wirusa grypy podzielić można na trzy rodzaje. Grupa A zagraża zarówno ludziom, jak i zwierzętom; często mutuje i jest najbardziej niebezpieczna. Wirusy grupy B odpowiedzialne są za zachorowania sezonowe. Wirusy grupy C występują najrzadziej, choć są silnie zakaźne. Zarażenie grypą może nastąpić w skutek przebywania w pobliżu chorego – nie musi być spowodowane opieką nad chorym członkiem rodziny, równie dobrze zarazić możemy się w miejscach publicznych, zwłaszcza tak zatłoczonych jak autobusy czy supermarkety. Rodziców nie zaskoczy stwierdzenie, że grypę do domu bardzo często przynoszą dzieci zarażające się nią w szkołach i przedszkolach. Choroba atakuje przede wszystkim jesienią, wczesną zimą oraz wiosną.

3_Grypa - co warto o niej wiedzieć

Jak rozpoznać grypę?

Objawy grypy łatwo można pomylić z przeziębieniem, zwłaszcza w pierwszym momencie. Często pierwszą dolegliwością, jaką odczuwamy, jest ból głowy. Mogą pojawić się także ból gałek ocznych, światłowstręt czy ogólne kiepskie samopoczucie. Zwiastunem rozpoczynającej się grypy są również charakterystyczne bóle mięśni i stawów. Wraz z suchym kaszlem pojawia się też ból gardła. Objawem istotnie odróżniającym grypę od przeziębienia jest obecność wysokiej gorączki pojawiającej się nagle – może ona sięgnąć nawet 39-41 stopni Celsjusza, towarzyszyć mogą jej dreszcze. Nieleczona grypa może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, takich jak niewydolność oddechowa, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie ucha czy zapalenie oskrzeli. Warto jak najszybciej podjąć leczenie i pozostać w domu aż do ustąpienia choroby, dzięki czemu unikniemy nawrotu grypy i jej powikłań.

Leczenie grypy

Zastanawiasz się, co na grypę będzie najskuteczniejsze? W aptekach bez trudu dostaniemy leki bez recepty skutecznie pomagające w walce z tą nieprzyjemną chorobą. Warto jednak pamiętać, że działają one na objawy, nie zwalczając przyczyn. Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne pomogą pozbyć się bólu głowy, obniżyć gorączkę, złagodzić ból gardła. Wszystko to jest jednak leczeniem objawów. Leczenie przyczynowe wymaga wizyty u lekarza – po postawieniu diagnozy przepisze leki niszczące wirusa grypy. Warto wspomóc leczenie naturalnymi, ziołowymi preparatami o działaniu napotnym, przeciwgorączkowym, wspierającym odporność i łagodzącym ból gardła czy kaszel.

Odróżnienie grypy od przeziębienia jest kluczowe, jeśli chodzi o skuteczną walkę z chorobą. Najważniejszym kryterium jest pojawienie się nagłej, wysokiej i trudnej do zbicia gorączki. Jeśli podejrzewamy grypę, koniecznie weźmy wolne, aby nie zarażać innych pracowników i znajomych. Warto zdecydować się także na wizytę u lekarza, dzięki czemu walka z chorobą będzie szybsza i skuteczna.