System operacyjny
Jest to chyba największy problem. Cena systemów Windows jest wysoka, a firma Microsoft ciągle powiększa swój budżet. Gdyby ceny systemu Windows w Polsce były niskie, więcej użytkowników byłoby stać na niego. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup komputera wraz z legalnym systemem.
Możesz także skorzystać z alternatywnych systemów, np. Linux, BSD… Niestety, programiści olewają te systemy. Jest możliwość uruchomienia w Linuksie programów napisanych pod Windows, lecz zazwyczaj nie będą działać najlepiej.
Wolne i darmowe oprogramowanie
Często korzystamy z pirackich programów pomimo tego, że istnieją ich darmowe zamienniki. Przykładem jest pakiet Microsoft Office. Jego nieoryginalne wersje mogą zawierać błędy. Jeśli potrzebny nam jest pakiet zawierający edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, powinniśmy zastanowić się nad wyborem darmowej alternatywy – np. OpenOffice.org zawierający dodatkowo moduł do tworzenia grafiki wektorowej.
Innym przykładem jest program do obróbki grafiki – Adobe Photoshop, który kosztuje jeszcze więcej niż Microsoft Office. Zbliżoną do niego funkcjonalność posiada darmowy program The Gimp.
Kolejną sprawą są programy na licencji shareware, np. popularny Total Commander, WinRAR. Zazwyczaj nie brakuje ich darmowych odpowiedników (freeware), np. 7-zip.
Istnieje wiele stron internetowych, propagujących legalne i darmowe oprogramowanie.
Gazety (czasopisma) komputerowe
Darmowe oprogramowanie nie zawsze zastąpi komercyjne programy (np. tworzenie animacji Flash, nauka języków). Komercyjne programy można nabyć także na płytach CD/DVD czasopism komputerowych, które nie kosztują dużo. Często są to naprawdę dobre okazje (a programy są różne). Nieraz przydatne programy (choć nie tylko, bo nawet muzyka i filmy) znajdują się w innych gazetach (np. w Gazecie Wyborczej). Nie brakuje też czasopism dla fanów gier komputerowych.
Wyrzeczenia
Nie można być legalnym bez wyrzeczeń, np. usunięcia wszystkich nielegalnych programów i plików oraz nieinstalowania ich. Jeśli nie posiadasz oryginalnej komercyjnej gry – po prostu znajdź inną (może jest podobna, a darmowa?). Autorzy często udostępniają dema swoich gier. W przypadku NFS, jeśli chcesz się tylko pościgać i nie potrzebujesz nic więcej, wystarczy Ci wersja DEMO.
Bezsensowne jest także zaśmiecanie dysku twardego zbiorami nielegalnych utworów muzycznych i filmów, które często lecą w radiu i telewizji.