Powszechnie wiadomo, że stres nie działa dobrze na skórę. Często widać to gołym okiem. Bywa ona szara, zmęczona, czasami pojawiają się na niej wypryski. Jak to się dzieje, że skóra jest odbiciem naszego samopoczucia i jak jej pomóc, gdy dopadają nas nerwy?

W dzisiejszych czasach nie sposób uniknąć stresu. Bywa on naszym sprzymierzeńcem wtedy, gdy trwa chwilę i motywuje nas do działania. Jeśli jednak zagościł w naszym życiu na dłużej, próżno będzie szukać plusów – oprócz niewyspania, bólu głowy, wrzodów żołądka, czy nadciśnienia, może on także spowodować różnego rodzaju problemy ze skórą. Jakie mogą one być i czemu właściwie do nich dochodzi? Spytaliśmy o to dr n.med. Edytę Blus:

W czasie długotrwałego stresu dochodzi do obniżenia odporności organizmu i występowania zaburzeń metabolicznych, których następstwem mogą być różne choroby, w tym także te skórne. Na skutek stresu uwalniane są neuropeptydy, które wywołują oraz zaostrzają objawy  takich chorób jak: łuszczyca, trądzik, pokrzywka czy atopowe zapalenie skóry. Skóra często traktowana jest jako tak zwana zewnętrzna powłoka układu nerwowego, gdyż jej wygląd jest odzwierciedleniem naszych stanów emocjonalnych, zarówno tych pozytywnych jak i niestety negatywnych, w tym między innymi stresu. 

Już wiemy, że stres faktycznie ma wpływ na zdrowie i wygląd skóry. Co zatem zrobić, by chronić się przed jego negatywnym działaniem w tej sferze? Przede wszystkim można próbować zmniejszyć poziom stresu – chociaż jest to trudne, nie jest niemożliwe. Czasem wystarczy zmiana środowiska, które jest dla nas niesprzyjające, zastosowanie technik relaksacyjnych, czy słuchanie kojącej muzyki. 

W pełnych nerwów chwilach pamiętajmy też o sporcie. Dowiedziono, że już 25 minut aktywności fizycznej dziennie jest optymalnym wsparciem dla osób zestresowanych, odczuwających lęk i będących w depresji. Trzeba tylko wybrać dyscyplinę, która faktycznie nam odpowiada. Jeśli nie lubimy biega, codzienne zmuszanie się do tej czynności będzie frustrujące. Zdecydujmy się wówczas na pływanie, jogę lub jazdę na rowerze. Wybór jest ogromny, zasada jedna: ma to poprawiać nasze samopoczucie. Ćwiczenia to także dobre rozwiązanie, gdy nie możemy poradzić sobie z uczuciem gniewu.

Można też pomóc naszej zestresowanej skórze od wewnątrz i nie chodzi tu wcale o przyjmowania silnych leków. To ważne, by dbać o dobrze zbilansowaną dietę. Niestety w stresie często tracimy apetyt, lub wręcz przeciwnie – zajadamy każdą nerwową sytuację. Wtedy warto sięgnąć po suplementy, takie jak EstroVita Skin. Zawiera ona w sobie kwasy Omega oraz witaminy niezbędne dla pięknej i zdrowej skóry:

Kwasy Omega-3 pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Dzięki nim skóra jest jędrna, a paznokcie i włosy wzmocnione. Odpowiednie ilości kwasów Omega-3 wspomagają też leczenie schorzeń dermatologicznych, na przykład łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy trądziku. Wszelkie ich niedobory prowadzą natomiast do uciążliwych problemów skórnych: szorstkości, nadmiernego przesuszenia, stanów zapalnych, zmian pigmentacyjnych. Na wygląd i prawidłowe funkcje skóry bardzo duży wpływ mają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, szczególnie witaminy A i E. Witamina A działa ochronnie na naskórek, osłabia jego proces rogowacenia i łuszczenia. Witamina E jest antyoksydantem, chroniącym przed działaniem wolnych rodników, a więc przed starzeniem. – mówi nam dr n. med. Edyta Blus.

Jak widać jest wiele naturalnych metod, które mogą wesprzeć naszą skórę wtedy, gdy czujemy się zestresowani. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy stres ma charakter przewlekły i towarzyszy nam niemal codziennie. Trzeba wówczas szczególnie zadbać o siebie, nie tylko by lepiej, ale także by działać profilaktycznie i uniknąć związanych ze stresem chorób.