Jak prawidłowo pielęgnować kikut pępowiny?

Nie moczyć

Należy pamiętać, że pielęgnacja noworodka z kikutem pępowiny musi skupiać się na tym, by kikut pozostawał suchy. Podczas kąpieli nie powinno się więc zamaczać brzuszka dziecka, a jedynie przecierać go wilgotną gąbką. Jeżeli jednak przypadkowo zamoczymy kikut bądź dziecko cierpi na kolki i polewamy jego brzuszek, by przynieść mu ulgę, nie musimy wpadać w panikę. Po kąpieli wystarczy dokładnie osuszyć kikut za pomocą patyczka do uszu lub małego gazika, a następnie ubrać maluszka w czyste ubranko.

 

Nie smarować

Kikuta pępowiny nie powinno się niczym smarować. Dawniej zalecano przecieranie go wacikiem zamoczonym w alkoholu, jednak dziś wiadomo, że jest to nieprawidłowe zachowanie. Alkohol wysusza bowiem skórę maluszka i podrażnia ją, sprawiając, że kikut goi się jeszcze dłużej. Najszybciej odpada on, gdy nie jest smarowany żadnym specyfikiem, a jedynie osuszany po kąpieli.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której w okolicy kikuta pojawi się ropna wydzielina bądź gdy skóra wokół niego będzie mocno zaczerwieniona. Wtedy należy psikać brzuszek dziecka preparatem antybakteryjnym w sprayu, który kupimy w każdej aptece.

Nie odrywać

Mimo że pielęgnacja noworodka z kikutem pępowiny trwa nieco dłużej niż pielęgnacja dziecko jego pozbawionego, nie należy w żaden sposób przyspieszać procesu gojenia się pępka. Musi on bowiem przebiegać w swoim tempie, gdyż tylko to gwarantuje, że będzie on prawidłowy. Musimy więc pamiętać, że kikuta nie wolno w żadnym wypadku odrywać! Nie wolno tego robić nawet wtedy, gdy odpadł on częściowo i trzyma się brzuszka bardzo słabo.

Gdy kikut odpadnie

Należy podkreślić, że gdy kikut odpadnie, zdarzają się sytuacje, że z pępka sączy się jeszcze krew, ropa bądź przeźroczysta wydzielina. Jeśli krwi lub wydzieliny nie ma dużo, nie ma żadnych powodów do niepokoju, gdyż zwykle wydobywa się ona z niewielkiej ranki, która pozostała po kikucie i po kilku dniach w pępku nic się nie pojawi. Jeśli jednak pojawiła się ropa, należy kontynuować odkażanie ranki za pomocą preparatu zakupionego w aptece.

Sprawdź także: wkładki laktacyjne – canpolbabies.com