Jak usunąć ślady długopisu z jasnych obić?


Usuwanie zabrudzeń po długopisie – naturalne sposoby

Na początek należy zaznaczyć, iż niektóre sposoby usuwania plam – chociaż odznaczają się wysoką skutecznością – bywają szkodliwe dla tkaniny i mogą spowodować uszkodzenie jej faktury lub odbarwienia. Zanim więc przystąpimy do usuwania zabrudzeń, wykonajmy mały test, który powoli nam się przekonać, czy usuwanie plam daną metodą będzie dla materiału w pełni bezpieczne.

Jeżeli mamy do czynienia ze świeżymi zabrudzeniami, w pozbyciu się ich może pomóc namaczanie w kwaśnym mleku, a następnie pranie. Na stare plamy można z kolei podziałać świeżym sokiem z cytryny bądź kwaskiem cytrynowym. Nie są to rzecz jasna jedyne metody usuwania plam po długopisie.

Lista sprzymierzeńców w walce z nimi jest dość długa. Niektórzy używają do tego celu męskich kosmetyków, takich jak krem do golenia i woda kolońska. Damskie kosmetyki również mogą okazać się tu bardzo skuteczne – mowa tu o płynie do trwałej ondulacji. Wystarczy zwilżyć nim wacik i potrzeć plamę. Niestety płyn ten posiada specyficzny i wyjątkowo nieprzyjemny zapach. W przypadku niezbyt dużych zabrudzeń można się pokusić o zastosowanie szarego mydła, a czasem i zwykłe mydło jest też w stanie pomóc. Jeżeli kanapa ma skórzane obicie, do wywabienia zabrudzeń po długopisie można zastosować lakier do włosów, spirytus bądź zmywacz do paznokci, przy czym z tym ostatnim należy uważać, gdyż może odbarwić skórę. Z zabrudzeniami o długopisie żelowym można spróbować rozprawić się za pomocą gumki do ścierania. Pamiętaj żeby zawsze sprawdzić daną metodę na niewidocznej części tkaniny by go nie odbarwić.

W przypadku braku pożądanych rezultatów przy stosowaniu którejkolwiek z wymienionych powyżej metod, należy zastosować odpowiednie środki czystości. Vanish Oxi Action to strzał w dziesiątkę. Zabrudzenia po długopisie wywabi dzięki aktywnej sile tlenu – bez ryzyka uszkodzenia tkaniny i odbarwień.