Zwierzęta domowe i ekologia mają ze sobą niewiele wspólnego. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że przeważnie udomowiamy drapieżniki, które są gatunkami obcymi dla naszego ekosystemu. Szkody, jakie mogą w nim poczynić, są utrapieniem ekologów.

Koty w Europie

Nasze domowe kociaki są gatunkiem inwazyjnym, przywiezionym na kontynent europejski z Afryki. Ich przodkiem jest kot nubijski. Różnice w zachowaniu i wyglądzie, pomiędzy kotami występującymi na czarnym lądzie a naszymi, zawdzięczamy krzyżowaniu się kotów z występującym naturalnie w Europie żbikiem.

Koty jako wytrawni myśliwi w dużym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia populacji ptaków, gryzoni i jaszczurek. Dziko żyjące zwierzęta stanowią dodatkowe zagrożenie jako nosiciele pasożytów.

Kot w domu

Jeśli właściciel kota chce, by jego zwierzę nie było obciążeniem dla środowiska, może przestrzegać kilku zasad, które to umożliwią.

 

Przede wszystkim kotu wychodzącemu z domu należy założyć dzwoneczek, dzięki któremu nie będzie mógł polować. Dźwięk dzwonka w porę zawiadomi potencjalną ofiarę, która prawdopodobnie zdąży uciec. Trzeba przy tym pamiętać, że dzwoneczek może narazić kota na zagrożenie np. ze strony psa, ponieważ zdradzi jego położenie. Najlepiej jest unikać sytuacji, w których kot sam wędruje po podwórzu.

Uwaga! Nie wolno pod żadnym pozorem myśleć, że koty dla dzieci są fajnym prezentem. Kot, jak każde czujące zwierzę, nie może być przedmiotem zabawy. Jeśli już mamy i dziecko, i kota, trzeba pilnie obserwować wspólne zabawy, żeby nikomu nie stała się krzywda.

Karma

Wybierając karmę dla pupila i chcąc być ekologicznym, warto się zdecydować na jarską dietę dla kotów. W polskich sklepach zoologicznych dostępne są kompleksowe, specjalnie przygotowane mieszanki z warzyw i minerałów, w pełni zaspokajające potrzeby zwierzęcia. Karma mięsna jest najbardziej obciążającym środowisko czynnikiem we współczesnym świecie. Hodowla zwierząt na mięso powoduje zużycie bardzo dużych ilości wody pitnej, a produkcja roślinna przeznaczana na ich paszę mogłaby zażegnać problem głodu na świecie.

Żwirek

Także przy zakupie żwirków do kuwety dobrze jest upewnić się, że są one całkowicie biodegradowalne. Można wziąć pod uwagę zakup żwirków drewnianych, które są naturalne i nie posiadają chemicznych domieszek. Taki żwirek jest wyjątkowo lubiany przez koty. Dla dzieci, wychowywanych razem z nimi, naturalny i ekologiczny żwirek nie stanowi zagrożenia, jakie niesie za sobą zabawa kuwetą. Żwirki pochodzenia roślinnego nie powodują alergii, są doskonałym neutralizatorem zapachów i starczają na dłuższy okres czasu. Wystarczy sprzątnąć kuwetę raz dziennie. Specjalną łopatką należy usunąć zbrylone fragmenty i wyrzucić bezpośrednio do kompostownika lub toalety.

Rozmnażanie

Osoba świadoma ekologicznie wie doskonale, że schroniska dla zwierząt pękają w szwach, a dzikie koty przymierają głodem. Dlatego powiększanie populacji tego gatunku jest niewskazane. Jeśli w domu jest więcej niż jeden kot, należy zwierzęta poddać zabiegowi sterylizacji. Osoby, które nie są w stanie pokryć kosztów zabiegu, mogą zwrócić się o pomoc do gminy, w której mieszkają. W budżecie każdej gminy w Polsce są środki na bezpłatną sterylizację zwierząt. Wystarczy wypełnić wniosek i poczekać na swoją kolej.

Jak widać, można pogodzić ekologię z posiadaniem domowego zwierzaka. Wymaga to jednak wiedzy i konsekwencji w działaniu. Na szczęście coraz więcej jest w naszym kraju osób, które nie szczędzą wysiłków, by chronić cenny, polski ekosystem.