Dla wielu z nas nadmiar tkanki tłuszczowej jest problemem. Często bywa tak, że pomimo stosowania wielu różnych diet, ciężko jest pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha, ud czy pośladków. Większość osób decyduje się wtedy na wykonanie liposukcji.
Czym jest liposukcja i kto może z niej skorzystać ?
Liposukcja to zabieg, w wyniku którego zbędna, podskórna tkanka tłuszczowa ulega rozbiciu, a następnie zostaje usunięta z organizmu. Wykonuje się ją, aby poprawić kształt i kontury jednej lub wielu części ciała. Obecnie w naszym kraju znajduje się kilkanaście profesjonalnych klinik chirurgii plastycznej, które oferują swoim pacjentom wykonanie liposukcji. Ostrzegają one jednak, że wbrew pozorom zabieg odsysania tłuszczu nie jest przeznaczony dla osób otyłych. Skorzystać mogą z niego osoby, których waga ciała mieści się w normie, mają elastyczną skórę i prowadzą zdrowy tryb życia. Nie stosuje się liposukcji u osób z cukrzycą, z przewlekłymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego, a także z nadczynnością tarczycy oraz ze schorzeniami skóry i nerek. Nie wykonuje się także tego zabiegu w przypadku problemów z krzepliwością krwi, u nałogowych palaczy oraz u osób z chorobami psychicznymi.
Jak wygląda zabieg liposukcji?
Liposukcja jako zabieg chirurgiczny nie jest bardzo skomplikowana, wymaga jednak od chirurga dużej precyzji, doświadczenia i wiedzy. Pacjent nie może przyjmować żadnych pokarmów ani płynów w ciągu sześciu godzin poprzedzających zabieg. Lekarz zaznacza na ciele stojącego pacjenta miejsca, z których zostanie usunięty nadmiar tłuszczu, a następnie pacjent zostaje znieczulony. W zależności od skali zabiegu, znieczulenie może być miejscowe lub ogólne, a sama operacja może trwać od jednej do pięciu godzin. Zaznaczone miejsca zostają zdezynfekowane, potem lekarz wykonuje małe nacięcia na skórze (najczęściej w słabo widocznych miejscach). Zostaje przez nie wprowadzona specjalna rurka (kaniula), przy pomocy której zostanie odessany tłuszcz. Kaniulę wprowadza się pod skórę kilkakrotnie, pod różnymi kątami, a jej ruchy należy kierować od dołu ku górze. Ruchy te trzeba wykonywać spokojnie i delikatnie, aby nie uszkodzić mięśni i skóry. Kaniula jest połączona z urządzeniem odsysającym, którego działanie zbliżone jest do odkurzacza. Po skończonym zabiegu zszywa się wcześniej wykonane nacięcia, a pacjent zostaje ubrany w odzież uciskową. Ma ona zapobiegać powstawaniu obrzęków, przyspieszyć proces gojenia oraz wykluczyć komplikacje zakrzepowo- zatorowe.
Co wpływa na bezpieczeństwo zabiegu liposukcji ?
Liposukcja, jak każdy zabieg lub operacja, która ingeruje w nasz organizm może mieć swoje powikłania. Zlikwidujemy je do minimum przestrzegając kilku reguł. Najważniejsza to ta, że zabieg powinien być wykonany przez specjalistę (np. przez dr. Chęcińskiego z Kliniki Chirurgii Plastycznej w Warszawie), w sterylnych warunkach i przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Nie należy także ukrywać informacji o chorobach, przyjmowanych lekach i innych czynnikach, które będą miały wpływ na zakwalifikowanie do zabiegu. Aby uniknąć powikłań, po wykonaniu liposukcji musimy rygorystycznie przestrzegać wszystkich zaleceń otrzymanych od lekarza.